YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Polis PKK diye askeri taramış
Diyarbakır Dicle’de 6 ay önce şehit olan jandarma er Cemal Yalın’ın dost ateşine kurban gittiği ortaya çıktı. Dicle Savcılığı, 10 polis için er Yalın’ı öldürdükleri iddiasıyla fezleke hazırladı
Polis PKK diye askeri taramış
12 Ocak 2011 / 10:36 Güncelleme: 12 Ocak 2011 / 10:39

Diyarbakır Dicle’de 5 Ağustos 2010’da Emniyet Amirliği’ne PKK’nın saldırdığı sanılan olaydaşehit olan jandarma Cemal Yalın’ın dost kurşunuyla öldüğü ortaya çıktı. Skandal Dicle Başsavcılığı’nın er Yalın’ın ölümüyle ilgili 10 polis hakkında “adam öldürme” fezlekesi hazırlayınca patlak verdi. Fezlekede, “şüpheli polisler” için müebbet hapis cezası istendi.

‘ORAYA GELİYORUM’ DEDİ DUYULMADI

Dicle Başsavcılığı’nın hazırladığı fezlekede, polis memurlarının, er Yalın’ın kullandığı ve içerisinde İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Serdar Çölgeçen ile habercisi er Kayhan Kuzu’nun da bulunduğu minibüsü, emniyet müdürlüğüne bombalı saldırı yapmak isteyen terör örgütü üyelerine ait olduğunu sanarak kurşunladıkları bildirildi. Fezlekede, çatışmanın yaşandığı anda, İlçe Emniyet Amiri İltekin Karahan’ı telefonla arayan Yüzbaşı Çölgeçen’in bir sıkıntı olup olmadığını sorduğu ve “oraya geliyorum” dediği ancak Karahan’ın silah seslerinden konuşmanın “oraya geliyorum” kısmını duymadığı belirtildi. Fezlekede, olayın ayrıntıları şu şekilde yer aldı: “Çatışmanın başlamasından yaklaşık 10-15 dakika sonra emniyet amirliğine doğru beyaz renkli, sivil plakalı,   tüm camları siyah renkli filmle kaplı olan minibüsün farları açık bir vaziyette geldiğinin görülmesi üzerine şüpheliler tarafından aracı durdurmak amacıyla ilk etapta ‘dur’ ikazında bulunulduğu, araç durmadığı için havaya hep birden uyarı ateşi açıldığı, ancak aracın hızını kesmemesi üzerine, emniyet binasına 20 metre mesafede bulunan güvenlik bariyerlerinden aracın içeri girdiği sırada minibüse doğru ateş açıldığı anlaşılmıştır.”

50 ADET BOŞ KOVAN BULUNDU

Olayda er Yalın’ın yaralandığı ve kaldırıldığı hastenede vefat ettiği belirtilen fezlekede olay yerinde yapılan incelemede, 50 boş kovanın ele geçirildiği bildirildi. Fezlekede aracın “ilk görüşte tanınmadığı” kaydedilerek “Olay sırasında şüpheliler rastgele silah alarak dışarıya çıktıkları için hangi şüphelinin hangi silahı kullandığının ve maktulün ölümüne hangi silahtan çıkan merminin sebep olduğu tespit edilememiştir.” (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler