YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Polis okulları kapatılacak mı?
Polis okulları kapatılacak mı?
23 Mayıs 2014 11:00
Hükümete yönelik 17 Aralık operasyonu ile ortaya çıkan devlet içindeki paralel yapılanmaya yönelik temizlik harekatı kapsamında polis okullarının kapatılması tartışmaya açıldı.

İçişleri Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı yasal çalışma ile, bu okulların kapatılarak yeni bir yapılanmaya gidilmesi, polis yetiştirecek okullara öğrenci alımına yeni kurallar getirilmesi ve emniyetteki terfi ve atama sisteminin sil baştan değiştirilmesi gibi düzenlemeler yer alıyor.

Demokratikleşme Paketi kapsamında, gündeme gelen Jandarma Genel Komutanlığı'nın sivilleştirilmesine dönük adımlara da, İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı yeni pakette yer veriliyor. Bu kapsamda, mevcut düzenlemede Jandarma Genel Komutanlığı'nın onayı ile atanan ilçe jandarma komutanları yeni düzenleme ile İçişleri Bakanı tarafından atanacak.

Astsubaylar, uzman jandarmalar ve sivil memurlar ise Jandarma Genel Komutanlığı'nın onayıyla görevlendirilecek. Emniyet ve asayiş birimlerinde görev alacak olanların çalışma yerleri ise valinin onayı ile belirlenecek.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler