YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Polis memurundan bomba sözler
Paralel Yapı'ya ilişkin İzmir'de yapılan operasyonla ilgili soruşturmanın müfettiş raporunda önemli bilgilere ulaşıldı.
Polis memurundan bomba sözler
03 Eylül 2014 / 07:20 Güncelleme: 03 Eylül 2014 / 07:56

İzmir merkezli Paralel Yapı'ya yönelik soruşturmanın müfettiş raporunda, “Yasadışı dinlemenin bir şahıs tarafından değil örgütlü şekilde yapıldığı tespit edilmiştir” denildi.

Paralel Yapı'nın yasa dışı dinlediği polis memurlarından Adem D., “Polislerin de katıldığı ev toplantılarında Fethullah Gülen’den sözler okunur ve çıkarken de para bırakılırdı. Maddi menfaatlerinin olduğu işleri kendi adamlarına yaptırırlardı” dedi.

Aleyhlerine konuştuğum için...

Polis başmüfettişi Muhittin Y. ise “Ortamlarda Gülen Hareketi aleyhine konuştuğum için dinlendim” dedi. İzmir merkezli paralel yapıya yönelik soruşturmada yasa dışı dinlemenin mağdurları ise yine polisler.

Paralel Yapı'nın emniyet içindeki polis memurlarının kendilerinden olmayan birçok meslektaşını yasa dışı yöntemlerle dinlediği tespit edildi.

Star'ın ortaya çıkardığı ve Paralel Yapı tarafından yok edilmek istenen İzmir operasyonunun kilit belgesi olan ve şüpheli avukatlarına da verilen müfettiş raporunda çok çarpıcı bilgiler yer aldı. Raporda, polisin polisi dinlediği ve paralel yapının nasıl çalıştığı anlatıldı.

Örgüt üyesi gibi dinlediler

Yasa dışı yöntemlerle dinlendikleri tespit edilen polisler müşteki sıfatıyla savcıya ifade verdi. Müfettiş raporuna yansıyan bilgilere göre, Organize Şube Müdürlüğü’nde görevli olan polis memuru Adem D. mesleği “Şoför” olarak gösterilip paralel yapı tarafından organize suç örgütü soruşturması kapsamında dinlendi.

Mücadele ettiği örgütün elemanıymış gibi dinlenen polis Adem D., savcıya verdiği ifadesinde şikayetçi oldu ve çarpıcı iddialarda bulundu. Adem D. neden dinlendiğini seçildiğini şöyle anlattı: “2012 başında Organize şubeden Asayişe gönderildim. Ekip arkadaşlarım Gülen cemaati olarak bilinen yapının içindeydiler. “Haftada bir yapılan ev toplantılarına sürekli gitmemi istiyorlardı.

Yaşam tarzları ve görüşleri bana hitap etmediği için ben gitmiyordum. Toplantıyı tertip edenler görev esnasında kendilerine herhangi bir menfaat sağlayacak konularda kendilerine yakın kişileri görevlendiriyorlardı. Aksi konularda kendilerine yakın olmayanlara iş verirlerdi.”

Şube içinde özel büro kurdular

İstihbarat  Şubede meslek hiyerarşisi dışında farklı bir yapılanma olduğu anlatılan raporda, şöyle denildi: “Bu yapılanmanın devletin tüm imkan ve olanaklarını amaçları doğrultusunda kullandıkları, yasa dışı olduğu değerlendirilen tüm dinlemelerin ilgili kişilere yönelik ileride örgütün amaç ve hedeflerine hizmet etmeye yarayacak ve şantaj unsuru olarak kullanılacak bilgileri elde etmeye yönelik olduğu değerlendirilmiştir.

Bir şahsın yapacağı iş değil

Yanlış bilgilerle mahkemeler yanıltılmış istihbarat şube içinde oluşturulan büro bünyesinde ismi geçen şüpheliler haricinde birçok personel olmasına rağmen dinlemelere esas teşkil eden gerçek dışı evrakları hazırlayanların sadece bu şüphelileri olması gizli ve örgütlü bir yapıyı ortaya koymaktadır.

İşlenen suçun bireysel olarak işlenmesinin mümkün olmadığı, ilk bilgi notunu yazan görevliden dinleme kararının alınıp uygulanmasına kadar evraklarda paraf ve imzaları bulunan tüm görevlilerin sorumlu olduğu, yasadışı dinlemenin bir şahıs tarafından değil örgütlü şekilde yapıldığı tespit edilmiştir” denildi.

 

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler