21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,942
 • BIST95.057
 • Dolar4,7313
 • Euro5,4902
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2741
 • İstanbul25 °C
 • Ankara20 °C
 • İzmir28 °C
 • Konya17 °C
 • Adana28 °C
 • Antalya27 °C
 • Diyarbakır33 °C
 • Bursa23 °C
 • Kayseri24 °C
 • Kocaeli25 °C
 • Şanlıurfa34 °C
 • Gaziantep29 °C
 • İçel28 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Polis memuruna 16 yıl 8 ay hapis cezası
Çağdaş'ın babası duruşmada yaralanmıştı
Polis memuruna 16 yıl 8 ay hapis cezası
20 Ağustos 2009 / 15:27 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

"Dur" ikazına uymayan Çağdaş Gemik\'i tabancayla vurarak öldüren polise 16 yıl verildi.


ÇAĞDAŞ'IN BABASI DURUŞMADA YARALANMIŞTI


Antalya'da, geçen yıl 27 Ekim'de ‘dur’ uyarısına uymayan 18 yaşındaki Çağdaş Gemik'i tabancayla vurarak öldürdüğü iddiasıyla tutuklu yargılanan polis memuru 34 yaşındaki Mehmet Ergin önce 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı, ardından bu ceza 16 yıl 8 aya indirildi.


Antalya 3'ncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın üçüncü duruşması öncesi polis, daha önceki duruşmalardaki olaylar nedeniyle bu kez geniş güvenlik önlemi aldı. Saat 10.00'da başlayan duruşmaya Çağdaş Gemik'in annesi Sevgi Efe Gemik ağlayarak ve yakınlarının kolları arasında geldi. Baba Haşim Gemik, kızkardeşi Damla Gemik ve birinci derece yakınları da davada hazır bulundu. Gemik'in avukatı Münip Ermiş'e Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi 10 avukat da destek verdi.


Tutuklu yargılanan polis memuru Mehmet Ergin'in de hazır bulunduğu duruşmada avukatı Süleyman Çalıkuşu, yazılı savunmasını sundu. Mahkeme Başkanı Mehmet Zeki Söğüt, Çağdaş Gemik'in vücutta giriş ve çıkışı olan kurşun yarası ile yaşamını yitirdiğini, kanında uyuşturucu ve alkol olmadığını belirten Adli Tıp Kurumu raporunu okudu.


Taraflar rapora itiraz etmezken, Çağdaş Gemik'in avukatı Münip Ermiş, geçen duruşma sonrası adliye koridorlarında polisin şiddet uyguladığını söyledi. Ermiş mahkeme heyetine, “Geçen duruşmada sanığın vicdanım rahat sözlerine yakınları tepki göstermişti. Bir insan 18 yaşındaki evladını kaybediyor. Ruh hali nasıl olabilir? Yakınları gözaltına alındı, ağır şiddet gördü. Polis soruşturma açtı. Mahkeme heyetinizden bu konuda Cumhuriyet Savcılığı'na bilgi verilmesini talep ediyoruz” dedi.


Mahkeme Başkanı Söğüt, talebi dinledikten sonra Cumhuriyet Savcısı Mustafa Piroğlu'ndan esas hakkında mütalaasını sunmasını istedi. Savcı Piroğlu, olayın bölgede uyuşturucu ticareti ile bilinen bir mevkide ve gündüz meydana geldiğini belirterek, “Ölen ile sanık arasında bir husumet bulunmuyor. Sanığın öldürme kastı olmadığı anlaşıldığından, olası kastla insan öldürmek suçundan ceza almasını talep ediyorum” dedi.


AVUKATLARIN TALEPLERİ


Gemik ailesinin avukatı Münip Ermiş bunun üzerine yazılı savunma için ek süre talep etti ancak mahkeme başkanı “Deliller ortada, mahkemeyi sonuçlandıracağız” dedi. Avukat Ermiş'in talebi oy birilği ile reddedildi. Bunun üzerine avukat Ermiş, “Savcılığın olası kast düşüncesine katılmıyoruz. Polisin silah kullanma yetkisi yoktur. Sanığın kastı öldürmektir. Kasten insan öldürme suçundan yargılanmasını istiyoruz” dedi.


Polis memuru Mehmet Ergin'in avukatı Süleyman Çalıkuşu da müvekkilinin ‘dur’ işareti yaptığını, ‘makul şüphe’ duyduğu içinde durdurmak istediğini belirtti. Avukat Çalıkuşu, “Polis memuru kademe kademe görevini yerine getirmiştir. Sanık iki defa kaçmıştır” dedi. Avukat Çalıkuşu, İzmir Karşıyaka 1'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve Baran Dursun'u vuran polis memurunun 2 yıl 1 ay aldığı cezaya ilişkin kararı mahkemeye sunarken, “Takdir yine de mahkemenizdir ancak yattığı süre taksirli fiil suçu da gözönüne alınarak beraatini talep ediyoruz” dedi.


Mahkeme Başkanı Mehmet Zeki Söğüt, tutuklu polis memuru Mehmet Ergin'in, “Önceki savunmalarıma diyeceğim yok ancak maddi ve manevi zararım büyük, beraatimi talep ediyorum” sözünü dinledikten sonra bir saat süren duruşmaya, karar için ara verdi.


KASTEN DEĞİL OLASI KASTLA ÖLDÜRME


Yaklaşık 20 dakikalık ara sonrası duruşma salonuna tekrar avukatlar, davalı yakınları ve gazeteciler alındı. Mahkeme Başkanı Mehmet Zeki Söğüt, ‘kasten insan öldürme’ suçlamasıyla ömürboyu hapis cezası istemiyle açılan davada, polis memuru Mehmet Ergin'in, Polis Selahiyet Kanunu'nu aştığını, ‘Olası kastla insan öldürme’ suçundan TCK'nın 21-2 uyarınca 20 yıl hapis cezasına çarptırıldığını söyledi. Başkan Söğüt, “Saygılı davranışları nedeniyle cezanın 16 yıl 8 ay hapis cezasına indirilmesine oy birliği ile temyiz yolu açık olmak üzere karar verildi” dedi.


AVUKATLAR NE DEDİ?


Duruşma sonrası adliye bahçesinde gazetecilerin sorusunu yanıtlayan ölen Çağdaş Gemik'in ailesinin avukatı Münip Ermiş, üçüncü duruşmada kararın çıktığını belirterek, “Toplumun adalet duygusunu tatmin etmiştir. Artık polis silah kullanırken bin defa düşünecektir” diye konuştu.


Polis memuru Mehmet Ergin'in avukatı Süleyman Çalıkuşu ise “Adaletin verdiği karara saygı duymak zorundayız” diye konuştu.


ANNESİ: OĞLUMU İSTİYORUM


Mahkemenin ara kararından sonra fenalaştığı için duruşma salonuna giremeyen Çağdaş Gemik'in annesi Sevgi Efe Gemik, karar sonrası gözyaşlarına boğuldu. İki çocuk annesi Gemik, “Oğlumu, Çağdaş'ımı istiyorum. O geri gelmeyecek” dedi.


Baba Haşim Gemik ise “Mahkemenin verdiği karar gönlümüzü ferahlattı. Az da olsa vicdanımız rahat. Türkiye'de ilk defa böyle bir karar alınıyor” diye konuştu.


Çağdaş Gemik'in kardeşi Damla Gemik de karar sonrası fenalık geçirdi. Gemik Ailesi'ne destek veren ve ölen gencin fotoğraflarını taşıyan Antalya Özgürlük Derneği üyeleri de, karar sonrası adliye bahçesinde ‘Anaların öfkesi katilleri boğacak’, ‘Bedel ödedik, bedel ödeteceğiz’, ‘Polis terörüne son’ sloganları attı.


Olay nasıl oldu?


ANTALYA Emniyeti Müdürlüğü Önleyici Hizmetler Şube'ndeki yunus timlerinde görevli 13 yıllık polis memuru Mehmet Ergin, geçen 27 Ekim'de motosikletle Yeşildere Mahallesi 1176 Sokak'ta devriye gezerken, üzerinde iki kişi bulunan 07 CGH 84 plakalı motosikleti durdurmak istedi.


İddiaya göre motosiklettekiler önce kaçmak istedi, ardından duraksayan motosikletin arkasında oturan Halil Keşifçi indikten sonra sürücü Çağdaş Gemik tekrar kaçmaya çalışınca polis memuru Mehmet Ergin, arkasından 2 el ateş etti. Polis Ergin'in tabancasından çıkan kurşunlardan biri, ilköğretim mezunu olan ve otellerde animasyon gösterilerinde görev alan Çağdaş Gemik'in ensesinden girip yanağından çıkarak ölümüne neden oldu. Polis Mehmet Ergin, tutuklu yargılanıyordu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler