YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Polis memurlarına soruşturma
Polis memurlarına soruşturma
25 Haziran 2010 21:49
Bursa'da bir akaryakıt istasyonunda meydana gelen olayda, polislere zanlılara orantısız güç kullandıkları iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Bursa'nın merkez Yıldırım ilçesinde 9 gün önce bir akaryakıt istasyonunda meydana gelen olayın güvenlik kamerası görüntülerinin medyaya yansımasının ardından zanlılara orantısız güç kullandıkları iddia edilen polis memurları hakkında soruşturma başlatıldı.

Bursa Valisi Şahabettin Harput, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara Yolu üzerindeki bir akaryakıt istasyonunda meydana gelen olayın üzücü, görüntülerin de kabul edilemez olduğunu bildirdi.
Olayın alkollü olan 4 gencin kendi aralarında kavga etmesiyle başladığını, polisin de bu kişilere yardım etmek amacıyla girişimde bulunduğunu kaydeden Harput, ''Zanlıların taşkınlık yaparak polise mukavemet etmelerinin ardından ellerine geçirdikleri satırla güvenlik güçlerine saldırmaları ve polisin bu defa kendisini emniyete almak için takviye ekip istemesi gibi bir durumla karşı karşıya kalındı'' dedi.

Harput, daha sonra olay yerine gelen takviye ekibin müdahalesi sırasında televizyonlara yansıyan görüntülerin sınırı aşan, orantısız güç kullanıldığı imajını doğuran görüntüler olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
 ''Bu görüntülerin ışığında ve mevcut kamerada başka görüntüler varsa onların da değerlendirilerek konuyu derhal bir soruşturma konusu yapmamız gerektiğini düşündüm ve emniyet müdürümüze bu talimatı verdim. Bugün itibariyle bir emniyet müdür yardımcısı başkanlığında ekip soruşturmaya başladı. Soruşturmanın içinde olaya 4 ekip yaklaşık 10 kişi iştirak etmiş. Ama olayı ayırmaya çalışanlar olduğu gibi, bizzat girenler var. Bunlar içinde kusuru olanlar varsa mutlaka tespit edilerek haklarında yasal işlem yapılması sağlanacak. Vatandaşımızın emniyet teşkilatımızın kamuoyunda bu şekilde orantısız güç kullanıldığı imajını verecek şekilde yanlış bir kanaate kapılmasına da müsaade etmeyeceğiz. Bunun bu şekilde bilinmesini istiyorum.''

Vali Harput, olaya karıştığı öne sürülen polis memurlarının tespitlerinin yapıldığını, muhtemelen bu akşamdan itibaren bu kişilerin ifadelerinin alınmasına başlanacağını sözlerine ekledi.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler