YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Polis haritayı Vali'den gizledi
Polis haritayı Vali'den gizledi
30 Eylül 2011 09:00
Muhsin Yazıcıoğlu kazası sonrası cep telefonu sinyalleriyle oluşturulan harita validen bile gizlendi...

BBP’nin eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile beş kişinin yaşamını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin geçen dönem kurulan TBMM Araştırma Komisyonu Başkanı AKP’li Veysi Kaynak, polisi suçlayarak “Biz her şeyi jandarmaya yöneltiyoruz ama... Olay sonrası cep telefonu sinyallerinden alınan bilgilerle enkaz yerinin belirlendiği bir harita oluşturuldu. Ancak Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü bu haritayı sakladı, validen bile sakladı” dedi. Kaynak, Sivil Havacılık’ın da “ELT cihazının olmadığını raporlarında belirtmeme kusuru işlediğini” söyledi.

Emniyet Müdürlüğü sakladı

Kaynak, “Harita yarım saatte üretiliyor, hemen Jandarma ve Emniyet’e veriliyor. Ancak Emniyet Müdürlüğü bu haritanın kendilerine geldiğini validen bile saklıyor” dedi. Kaynak, “Haritayı polis saklıyor o zaman” sözlerine, “Tabii canım” karşılığını verdi.

Haritanın Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ndaki (TİB) jandarma görevlisi tarafından Kahramanmaraş jandarmasına, oradan da Emniyet’e ulaştırıldığını anlatan Kaynak, “Kahramanmaraş Emniyeti bu haritayı uzun süre inkâr etti, biz Emniyet Genel Müdürlüğü’ne çok ağır bir yazı yazarak bu bilgiye ulaştık” dedi. Kaynak, raporlarında, haritanın dönemin Kahramanmaraş İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Hamza Tiryaki’ye verildiğini, onun da haritayı bölge komutanına arz ettiğini belirttiklerini söyledi. Kaynak, ELT cihazının kim tarafından, neden sökülmüş olabileceğine ilişkin bir bilgiye ulaşmadıklarını söylerken belgelere Yazıcıoğlu ailesinin avukatından ulaştıklarını bildirdi. (Milliyet)

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler