16 Ocak 2018 Salı
 • Altın162,881
 • BIST113.571
 • Dolar3,7959
 • Euro4,6403
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,2199
 • İstanbul9 °C
 • Ankara1 °C
 • İzmir9 °C
 • Konya4 °C
 • Adana15 °C
 • Antalya14 °C
 • Diyarbakır10 °C
 • Bursa8 °C
 • Kayseri5 °C
 • Kocaeli12 °C
 • Şanlıurfa14 °C
 • Gaziantep12 °C
 • İçel14 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Polis eşi fenalık geçirdi
22 Temmuz Operasyonu ile gözaltına alınan polislerin aileleri, İstanbul Emniyet Müdürlüğü önündeki gergin bekleyişlerini sürdürüyorlar. Bir polis müdürünün eşi "içeride kötü muamele yapılıyor" söylentisi üzerine fenalık geçirdi.
Polis eşi fenalık geçirdi
24 Temmuz 2014 / 00:15 Güncelleme: 24 Temmuz 2014 / 00:22

22 Temmuz Operasyonu'nda gözaltına alınan polislerin avukatlarından Ömer Turanlı, sorguda 25 sayfalık soru olduğunu söyledi. Turanlı, savcının ek gözaltı süresi aldığını öğrendiklerini de belirtti.

25 sayfalık soru var

Avukat Ömer Turanlı, Emniyet önünde bekleyen gazetecilere açıklama yaparak, şunları söyledi:

“İfadelere başlandı. Birkaç arkadaşın ifadesi verildi. Bizim müvekkillerimizle ilgili yaklaşık 25 sayfalık soru var. Bu 25 sayfa içerisinde özellikle Selam-Tevhid soruşturmalarıyla ilgili sorular mevcut. Casusluk, özel hayatın gizliliğinin ihlali gibi isnatlarla ilgili sorular var. İfadeler savcı beye gönderiliyor. Savcı beyin de bu ifadeler üzerine karar vermesini bekliyoruz.

Savcı Bey'in de kararı ya 'Mevcutlu getirin' veya 'Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılması' yönünde olacaktır. Ama şu an müspet ya da menfi verilen bir karar yok. Yaklaşık 10 kişinin ifadesi alındı. İftardan sonra da ifadeler devam edecek. Aynı şekilde benzer sorularla ifadeler verilecek. Sorular Selam-Tevhid soruşturmasıyla ilgili. Soruşturmanın gizliğinin ihlali, özel verilerin hukuka aykırı kaydedilmesi, hukuka aykırı tapelerle ilgili."

“Cuma'ya kadar tüm ifadeler tamamlanmış olur"

Savcılığın vereceği karara göre de, Sulh Ceza Mahkemesi hakimlerinin talimatı doğrultusunda ya tutuklama ya da tahliye kararı verileceğini belirten avukat Ömer Turanlı, “Tutuklama kararı verilirse, bir üst mahkeme olan 2. Sulh Ceza Mahkemesi, 3. Sulh Ceza Mahkemesi tutuklamaları inceleyecek. Böyle devam edecek. Zannediyorum Cuma gününe kadar da tüm arkadaşların ifadesi, savcılık ve mahkeme aşaması tamamlanmış olur diye düşünüyorum" dedi.

Eşi fenalaşan müdür

Gözaltındaki emniyet müdürü Ömer Özüyılmaz'la ilgili bilgi veren avukat Turanlı, “Ömer Özüyılmaz müdürle ilgili hanımefendiye yanlış bilgi verildi sanırım. Az önce görüştüm. Ömer Bey'in sağlığı iyi. Psikolojik olarak yıpranmalar oluyor. Bu da normaldir. Kolay bir soruşturma değil. Ama soruşturma salim bir şekilde devam ediyor" dedi.

Gözaltı şartları sorulan Turanlı, şu bilgileri verdi:

“Tabii ki çok iyi olmayabilir. Bu, gözaltı sonuçta. Herkese istediği rahatlığı veremeyebilirsiniz ama, bizim burada en çok müşteki olduğumuz husus kelepçe mevzuudur. Yani sizin kelepçe vurduğunuz insanlar emniyet müdürü, emniyet amiri, komiser, başkomiser. Yıllardır emniyete hizmet etmiş insanlar. Benim birkaç müvekkilime telefonda ulaştılar. 'Hiçbir şekilde memur arkadaşlar yorulmasın, biz gelip ifademizi vereceğiz' dedik. Geldik ve müvekkilimizi teslim ettik.

Teslim etmemize rağmen, hastane çıkışı sırf basına gösteri olsun diye kelepçe vuruluyor. Bu kelepçe de hukuka aykırıdır. Yasada kelepçe vurulmasının şartları bellidir. Şahıs kaçacaksa, kaçma şüphesi çok ciddiyse ve kolluk güçleri yetersizse, bu durumlarda kelepçe durumu uygulanır. Ama bu keyfî bir şekilde uygulanıyor. Müvekkiller bunlardan mustaripler. Biz bunlarla ilgili savcılığa gerekli şikayetleri yapacağız. Bunun hazırlığı içerisindeyiz. Sorgular bitsin diye bekliyoruz" şeklinde konuştu.

“Savcı ek gözaltı süresi almış"

Turanlı, “Savcı tekrar ek gözaltı süresi almış galiba. Bize yazılı bir talimat gelmedi ama müvekkillere imzalatılmış. O talimatlarla ilgili birkaç sıkıntımız var. Hangi savcı beyin aldığıyla ilgili. İsim, soyisim veya savcı beyin sicil numarası yok. Müvekkiller bunlardan da mustarip. Çünkü kimin uzatma kararı verdiğinin gösterilmesi gerekiyor. Süresi, yani kaç saat verildiği, ne kadar verildiği, bunlar yazmıyor. Biz bunlarla da takibat yapacağız" diye konuştu.

22 Temmuz Operasyonu'nda yakınları gözaltına alınan polis ailelerinin İstanbul Emniyet Müdürlüğü önündeki bekleyişi sürüyor. Aileler iftarlarını burada açarken, bir polis müdürünün eşi, "içeride kötü muamele yapılıyor" söylentisi üzerine fenalık geçirdi.

Vatan Caddesi üzerindeki Emniyet Müdürlüğü binası önündeki refüjde bekleyen aileler, gözaltındaki yakınlarının durumunu öğrenmek için avukatların yolunu gözlüyor.

Polis müdürünün eşi, "Yemek yerken kelepçe takılıyor" söylentisi üzerine fenalık geçirdi

Gözaltındaki polis müdürlerinden Ömer Özüyılmaz'ın eşi, "Yemek yerken kelepçe takılıyor" söylentisi üzerine fenalık geçirdi. Diğer aileler tarafından sakinleştirilen kadın için ambulans çağrıldı. Bir süre ambulansın içinde bekletilen Özüyılmaz'ın eşi, daha sonra avukatının, eşinin durumunun iyi olduğunu söylemesi üzerine sakinleşti.

Gözaltına alındığı gün sağlık kontrolünden geçirilirken kelepçeli ellerini havaya kaldırarak kameralara poz veren emniyet müdürü Hayati Başdağ'ın ailesi de bekleyenler arasındaydı. Başdağ'ın küçük kızı Asude'nin babasının kelepçeli fotoğrafının yer aldığı tişört giymesi dikkat çekti.

Ailelere tepki gerginliğe yol açtı

Öte yandan, iftar öncesi polis ailelerinin beklediği refüje gelen ve yabancı uyruklu olduğu anlaşılan bir aile, açtıkları pankartla ailelerin tepkisine yol açtı. “Paralel devletle çalışan komşum tarafından telegram taciz, başıma ve rahmime lazer, elektromanyetik dalga silahla işkence görmekteyim" yazılı pankart açan aileye bazı polis yakınları tepki gösterdi. Elinden pankartı alınan adam, daha sonra çevredekiler tarafından uzaklaştırıldı.

Bekleyişlerini sürdüren aileler, ezanın okunmasıyla birlikte iftarlarını açtı.

01:25
 // Ahmet
Aileleri için üzülmemek zor tabiiki. Ama türkiyenin istisnasız en mühim konusu bu,hukuk adil çalışsın,müebbetler(vatana ihanet-darbe vs. ) gelecek belli,içlerinde suçsuz varsa ayırılmalı.....
24 Temmuz 2014 01:25
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler