YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Polis çocukları tek tek topladı
Kendisini dilendirmeye çalışan kişiler tarafından feci şekilde dövüldüğü öne sürülen 5 yaşındaki Bedrettin Karaduman'ın durumu İstanbul polisini harekete geçirdi.
Polis çocukları tek tek topladı
11 Ocak 2010 / 18:06 Güncelleme: 11 Ocak 2010 / 18:08

Dilencilik ve satıcılık yapan çocuklarla büyükler tek tek toplanarak, emniyete götürüldü. Mecidiyeköy'de mendil satan çocuklar ise yetkililerden yardım istedi. 
 

Çocuk Koruma Şube Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı zabıta ekipleri dilencilik ve seyyar satıcılık yapan çocuklarla büyüklere yönelik sabah saatlerinden itibaren çalışma yaptı. Sultanahmet, Eminönü ve Beyazıt gibi yerlerde denetim yapan ekipler, boyacılık, seyyar satıcılık ve dilencilik yapan çocuklar ve büyükleri tek tek topladı. Araçlara bindirilen çocuklar ve büyükler şubeye götürüldü.


Öte yandan emniyet mensupları, denetim yaptıkları bölgelerde halka bilinçlendirici broşürler dağıttı. "Geleceğiniz karartmayın başlıklı" broşürde "Çocuklardan mal ve hizmet almak onları topluma kazandırmanın aksine, sokağın tehlikeleri ile yüz yüze bırakmaktadır" ifadeleri dikkat çekti. "Valiliğin kararı ile 18 yaşından küçüklerden mal ve hizmet alımı ile uyuşturucu madde satışı yasaklanmıştır" ifadelerinin yer aldığı broşürde, söz konusu suçlara karışanlara 143 lira para cezası uygulanacağı bildirildi. Broşürleri alan vatandaşlar ise destek verdiklerini belirtti.
 

Bu arada Mecidiyeköy Meydanı'nda mendil satan ve akraba oldukları öğrenilen Hicran, Fırat ve Can isimli çocuklar yetkililerden yardım istedi. Balat'ta bir çadırda yaşadıklarını belirten Fırat isimli mendilci çocuk, "Biz Adanalıyız. Balat'ta bir çadırda yaşıyoruz. Biz yardım etsinler, okumak için para kazanmaya çalışıyoruz. Şuana kadar 2 TL kazandım. Babam sakat evde yatıyor, bende para kazanmaya çalışıyorum" dedi.
 

Okuldan eve gelir gelmez satacağı mendilleri eline alarak sokağa çıktığını belirten Hicran ise, "Okuldan çıktıktan sonra mendil satmaya geldim. Biz okumak için para kazanmaya çalışıyoruz. Bize yardım etsinler" şeklinde konuştu. İHA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler