YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Polis Akademisi'nde flaş değişiklikler!
İçişleri Bakanlığı Polis Akademisi Başkanlığı Güvenlik Bilimleri Fakültesine giriş şartlarını değiştirdi.
Polis Akademisi'nde flaş değişiklikler!
03 Haziran 2014 / 10:30 Güncelleme: 03 Haziran 2014 / 11:15

Değişiklikle, Polis Koleji öğrencilerinin fakülteye sınavsız geçiş uygulaması kaldırılarak sınav zorunluluğu getirildi.

İçişleri Bakanlığı Polis Akademisi Başkanlığı Güvenlik Bilimleri Fakültesi Giriş Uygulamasında önemli değişikliklere gitti.

Yeni uygulama bu yıl başlıyor

Polis Akademisi Başkanlığı Güvenlik Bilimleri Fakültesi’nde bu yıldan itibaren uygulayamaya konulacak olan değişikliğe göre; Polis Koleji mezunları artık fakülteye sınavsız olarak geçiş yapamayacak. Bu yıla kadar olan uygulamada fakülteye önce Polis Koleji mezunları alınıyordu ve kontenjanın boş kalması yada ihtiyaç halinde genel lise mezunları sınavla alınıyordu.

Polis koleji mezunlarına direk geçiş kaldırıldı

Yeni uygulamaya göre; Fakülteye alınacak Polis Koleji mezunları ile lise ve dengi okul mezunlarının sayısı her yıl Personel Dairesi Başkanlığı ile koordineli olarak Polis Akademisi Başkanın teklifi ve Emniyet Genel Müdürün onayı ile belirlenecek. Güvenlik Bilimleri Fakültesine girmek isteyen Polis Koleji mezunlarının değerlendirilmesi için komisyon kurulacak ve adaylar fiziki yeterlilik ile mülakat sınavlarına tabi tutulacaklar. Sınavların akabinde sıralama sonucuna göre, belirlenen kontenjan miktarı kadar aday asıl, bu miktarın yüzde 30’u kadar öğrenci yedek olarak ilan edilecek ve diğerleri başarısız sayılacak.

Ya polis MYO, ya da polisliğe veda

Polis Akademisi Başkanlığı Güvenlik Bilimleri Fakültesi’ne giremeyen Polis Koleji mezunları talep etmeleri halinde, Polis Meslek Yüksekokullarına sınavsız olarak yerleştirilecek. Polis Meslek Yüksekokuluna yerleştirilmek istemeyen Polis Koleji mezunları, genel hükümlere göre Polis Kolejine girerken düzenlenen yüklenme senedinden muaf tutulacak ve polisliğe deva edecekler.

Polis memuru olarak atanan Polis Koleji mezunları genel hükümlere göre mecburi hizmet yükümlülüğünü yerine getirecekler. Bu süre zarfında memuriyetten çekilen, çekilmiş sayılan, meslekten veya memuriyetten çıkarma cezası alan veya asli memurluğa atanamayarak ilişiği kesilenler, yükümlülük sürelerinin eksik kısmı ile orantılı olarak kendilerine yapılmış olan öğretim masraflarını tazminat olarak ödeyecekler.
Lise ve dengi okul mezunlarının alımı ile ilgili sınavları ise mülakat, fiziki yeterlilik ve yazılı olmak üzere üç aşamalı olarak yapılacak.

 

İHA

...
 // Yahya RAMİ
"Paralel"cilerin, yeterli bilgi ve donanımı olmadığı halde, iradelerini kullanma becerisi bile olmayan kendi yandaşlarına soruları önceden vererek haksız, hileyle başka gençlerin haklarını gasp ederek kolejlere yerleştirdikleri iradesiz kişiler bu şekilde tasfiye edilebilcek mi? Bu iradesizlerin ve onlara yardım edenlerin kimler olduklarını hangi dönemde kaç kişiyi bu şekilde buralara yerleştirdiklerinin tespiti bu kadar zor mu?...
03 Haziran 2014 Salı 15:52
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler