YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Planda çok önemli deliller
Planda çok önemli deliller
07 Mart 2010 13:20
İddianamede, emniyete kurulan tuzağa ilişkin önemli deliller bulunuyor.

Ergenekon'un Erzincan ayağına ilişkin hazırlanan iddianamenin yarısının gizli tanık ifadelerinden oluştuğu ileri sürülüyor. Ancak iddianamede çok önemli maddî deliller bulunuyor.

14 ek klasörlü iddianamede bombaların Çatalarmut Baraj Gölü'ne polise komplo kurmak için yerleştirildiği belgeleniyor. Üsteğmen Ersin Ergut'ta ele geçirilen "Ddl.doc" isimli dosyada mühimmatın evlere nasıl yerleştirileceği ve bu konuda 3. Ordu imkânlarının seferber edileceği ayrıntılarıyla anlatılıyor. "Sol terör örgütlerinin faaliyetleri artırılacak." şeklindeki el yazısı da dikkat çekici. Mahkeme kararıyla yapılan dinlemeler ise tüm delilleri teyit ediyor.

Belgeler dudak uçuklatıyor

Ergenekon'un Erzincan ayağına ilişkin soruşturmada yargı tarihine geçecek gelişmeler yaşanıyor. CHP, davanın bizzat müdahili. CHP'nin kamuoyunu, tutuklanan Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner lehine yönlendirmek için bazı gazetelerle temasa geçtiği ileri sürüldü. Ardından CHP Milletvekili Ahmet Ersin, Jandarma İstihbarat'ın öncülüğünde gizli tanıklarla bir araya geldi. Son hamle gizli tanıkları Ankara'ya kaçırmak oldu. Bir diğer strateji ise gizli tanıkların itiraflarının sulandırılmaya çalışılması. Bu kapsamda bazı gazeteler iddianamenin yarısının gizli tanık ifadelerinden oluştuğu yönünde haberler yapıyor.

Ancak Erzurum Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede çok önemli maddî deliller var. İddianamenin tam 14 ek klasörü bulunuyor. Belgeler arasında Jandarma İstihbarat raporları, görüşme kayıtları, el yazısı ile alınmış notlar, bulunan mühimmatla ilgili ekspertiz raporları, şüpheli Jandarma Başçavuş Orhan Esirger'de bulunan dijital deliller, şüpheli Jandarma Üsteğmen Ersin Ergut'un bilgisayarında ele geçirilen çok önemli gizli belgeler bunlardan birkaçı. İddianamenin eklerinde yer alan 1 No'lu klasörde bulunan mühimmata ilişkin belgeler yer alıyor. Söz konusu belgelerde emniyete kurulan tuzağa ilişkin çok önemli deliller bulunuyor. Buna göre Erzincan Çatalarmut Baraj Gölü'nde 27 Ekim 2009'da bulunan 13 adet el bombası ile 350 civarında merminin polise komplo kurmak için yerleştirildiği tespit edildi.

Komplonun belgesi, sanıklarda bulunan bilgisayarın imaj işleminde ele geçirildi. Tutuklu Üsteğmen Ersin Ergut'un bilgisayarında, polise komplo kurmak için Çatalarmut Baraj Gölü'ne atılan mühimmatın listesi bulundu. Bu belgede 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in, İl Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Nedim Ersan ve Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan'ın isimleri de geçiyor. Yine tutuklu sanıklardan Ersin Ergut'un bilgisayarına ait hard diskte çok sayıda fişleme dosyası bulundu. Ergut'ta ele geçirilen "sol terör örgütlerinin faaliyetleri artırılacak" şeklindeki el yazısı önemli deliller arasında. Tutuklu sanıklardan Yaylabaşı Karakol Komutanı Murat Yıldız'ın karakol yakınındaki TOKİ inşaatında sakladığı iki çantada çok sayıda resmî ve özel belgenin yanı sıra, dijital veriler bulundu.

Şüpheli Ahmet Saraçlar'ın bilgisayarında ise başta Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın eşleri olmak üzere çok sayıda milletvekili ve bakanın eşleri hakkında değerlendirme raporlarının yer aldığı fişleme dosyası bulundu.

2 No'lu klasörde şüphelilerden Nedim Ersan, Ali Tapan, Abdulvahap Güllü, Şenol Bozkurt, Sinan Özendi ve Yaşar Baş'a ait mahkeme kararı ile yapılan dinlemelere ilişkin kayıtlar dikkat çekiyor. 3 No'lu klasörde Jandarma İstihbarat birimleri tarafından hazırlandığı belirlenen "3. Ordu Komutanı Saldıray Berk ile ilgili değerlendirme.docx" başlıklı dosya var. Aynı klasörde yer alan Ersin Ergut'ta ele geçirilen "Ddl.doc" isimli dosyada da mühimmatın evlere nasıl yerleştirileceği, bu konuda 3. Ordu imkânlarının seferber edileceği gibi bilgiler yer alıyor. 6 numaralı klasörde şüpheliler Nedim Ersan, Ersin Ergut, Orhan Esirger ve Ergin Soysal'ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü Ergenekon soruşturmasındaki bazı şüphelilerle irtibatına ilişkin tespit tutanağı var.

Başsavcı İlhan Cihaner'in bodrumunda bulunan belgeler inceleniyor

Ergenekon'un Erzincan ayağına ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in evinin bodrumunda ele geçirilen binlerce belgeye ilişkin inceleme ise iddianameye yansımadı. Söz konusu belgeler savcılık tarafından tek tek inceleniyor. Belgeler arasında çok sayıda gizli damgalı doküman, dinleme tapeleri, fişlemelerin bulunduğu öğrenildi. Alınan bilgilere göre incelemenin tamamlanmasının ardından suç niteliğinin değişmesi durumunda Cihaner hakkında ikinci bir iddianame hazırlanacak. Ya da mevcut dosya kapsamında yargılama safhasında dosyaya eklenecek.

Zaman
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler