YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Plan tıkır tıkır işliyor...
Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner’i kurtarma planı internete düşen ses kaydındaki gibi adım adım işliyor...
Plan tıkır tıkır işliyor...
19 Haziran 2010 / 07:18 Güncelleme: 19 Haziran 2010 / 07:25

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Ergenekon’un Erzincan ayağıyla ilgili hukuk tarihine geçecek bir karara imza attı. Erzurum’daki dosyayı beklemeden ve İstanbul’daki mahkemenin muvaffakiyetini almadan CD’ler üzerinden inceleme yaptı.

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’i ‘’Görevi kötüye kullanmak’’, ‘’Evrakta sahtecilik’’ ve ‘’İmar kirliliğine neden olduğu’’ iddiasıyla yargılarken ‘’Ergenekon terör örgütüne üye olmak’tan yargılandığı davayı uhdesine aldı. Yargıtay Cumhuriyet Savcısı da birleştirme kararının ardından her iki davada tutuklu tüm sanıkların tahliyelerini talep etti. Verilen aranın ardından bu talep de kabul edildi. Hukukçular, sadece görev yargılaması yapması gereken dairenin birleştirme kararıyla yetkisini aştığını vurguluyor. Bu gelişme tüm tepkilere rağmen internete düşen ses kaydındaki planın uygulanmasından geri adım atılmadığını gösteriyor.

Yargıtay 8. Dairesi Üyesi Hamdi Yaver Aktan’a ait olduğu ileri sürülen kişi Yargıtay üyesi Fatih Arkan’a tahliye planını şöyle anlatıyordu:

3 TANE ADAYSINIZ

 “Fotokopi bile gönderse birleştirme kararı ver. Dosyayı birleştirdikten sonra önce tüm sanıklar tahliye edilecek. Sonra biraz uzatıp dosya kapatılacak. Burada süreci biraz uzatmamız gerekiyor. Ersan Ülker’e dedim, ‘Bunu yaparsan Yargıtay başkanısın.’ Üç tane adaysınız Abdurrahman Yalçınkaya, Kadir Özbek ve sen. Bunu yapan geçer.” Dünkü duruşmaya Cihaner’in eşi Muhteber Cihaner, kardeşleri, YARSAV Başkanı Emine İlker Tarhan, YARSAV Yönetim Kurulu üyeleri, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, Ergenekon davası sanıklarından Yalçın Küçük, bazı hakim ve savcılar ile çok sayıda vatandaş katıldı. Duruşmayı CHP milletvekilleri Atilla Kart, Malik Ejder Özdemir ve Hüseyin Ünlütepe de izledi.

ALKIŞ İSTEMİYORUZ

Duruşma başlamadan önce Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan İlker, salonda bulunanları uyararak ‘’Sayın Cihaner içeri alındığında alkış istemiyoruz’’ dedi. Başkan İlker’in uyarısının ardından Cihaner salona alındı. Bu sırada salonda bulunanlardan büyük çoğunluğunun ayağa kalktığı ve Cihaner oturduktan sonra oturduğu görüldü. İlker, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nden davaya ilişkin istenen belgelerin gönderilmediğini belirtti.

Cihaner’in Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘’Ergenekon terör örgütüne üye olmak’’ suçlamasıyla yargılandığı dava dosyasının istenilmesine rağmen daireye gönderilmediğini ifade eden İlker, basında çıkan haberlerden dosyanın İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildiğinin anlaşıldığını kaydetti. Cihaner’in avukatı Turgut Kazan ise her iki dava dosyasının dairede bulunan CD’ler üzerinden incelenerek birleştirilmesini talep etti.

Verilen aranın ardından daire, iki dosyanın ‘’şahsi ve fiili irtibat’’ bulunduğu gerekçesiyle, birleştirilmesine oy birliğiyle karar verdi. Birleştirme kararının ardından Yargıtay Cumhuriyet Savcısı, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın tutuklu sanıklarının tümünün tahliyesini talep etti. Verilen aranın ardından İlker, ‘’dosyadaki hukuki bulgu ve belgeler gereği koşulları oluşmayan tutuklama kararının kaldırıldığını ve sanıkların koşulsuz tahliyelerine karar verildiğini’’ açıkladı. İlker, sanıklar hakkında adli kontrol uygulanmasına yer olmadığına da hükmetti.

SLOGANLARLA KUTLAMA

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, dava dosyasında yer alan eksikliklerin tamamlanması ve istenen diğer dava dosyalarının gelmesinin beklenmesine karar vererek, duruşmayı erteledi. Kararın ardından salonda bulunanlar, 11. Ceza Dairesi heyetini ve Cihaner’i alkışladı. Bazı kişiler de ‘’Adalet budur’’ diye bağırdı. Duruşmayı izleyenler, Yargıtay bahçesinde de bir süre bekledi.

Adım adım müdahale süreci

** lHâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkan Vekili Kadir Özbek’in Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner ile Cihaner’in evinde arama yapan savcıyı telefonla aradığı ortaya çıktı. 

** Cihaner’in tutuklanmasının ardından Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, soruşturmayı yürüten özel yetkili savcıların yetkisini aldı. 

** Bazı Yargıtay üyeleri HSYK’ya destek ziyaretinde bulundu. İhsas-ı rey tartışması başladı. 

** Ergenekon’un Erzincan ayağının gizli tanıklarından Munzur ile CHP Milletvekili Ahmet Ersin arasında gerçekleşen görüşme kamera görüntüleriyle belgelendi. Görüntülerde bir çantanın el değiştirdiği görüldü. 

** Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava sırasında adliyenin üzerinden iki F16 jeti geçirildi. 

** İnternete düşen ses kaydında tahliye planı deşifre oldu. Buna göre 8. Ceza Dairesi Üyesi Hamdi Yaver Aktan, iki davanın fotokopi ile olsa birleştirilerek kapatılmasını istiyordu. 

** Aktan’ın İstanbul’daki ana davanın sanıklarından Emin Gürses’in tahliyesi için 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün’e baskı yaptığı belirlendi. Gürses tahliye edildi. (Bugün)

gözltı pazarı
 // engin öz
erzincan a gitmese ya. ordaki bebelerin yüreğindeki korkular dinmedi henüz erzincanlılar topyürek olsa sakaltutandan geri çevirse bu kominist artığı savcıyı...
19 Haziran 2010 09:11
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler