YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Plan 2009'da hazırlanmış
Ergenekon şüphelisi eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay, mahkeme kararıyla yapılan telefon dinlemelerinde, 2009'da başkanvekili Kadir Özbek'e HSYK toplantıları öncesinde hakim atamalarıyla ilgili liste vermiş!
Plan 2009'da hazırlanmış
21 Ağustos 2010 / 08:38 Güncelleme: 21 Ağustos 2010 / 08:47

Ergenekon şüphelisi Seyfi Oktay, telefonda HSYK üzerinden hakim ve savcı operasyonunu itiraf ediyor

HSYK’nın dilekçe operasyonunu ortaya çıkaran telefon kayıtlarında, özel yetkili savcı ve hakimlere yönelik planın önce 2009 HSYK atamalarında uygulamaya konulmaya çalışıldığı ancak hayata geçme olasılığının düşük olduğu görüldüğü için 2010 HSYK toplantısının hedeflendiği belirtiliyor. Ergenekon şüphelisi eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay, mahkeme kararıyla yapılan telefon dinlemelerinde, 2009 HSYK toplantıları öncesinde Oktay tarafından hakim atamaları ile ilgili HSYK Başkanvekili Kadir Özbek’e liste verdiğini itiraf ediyor. Oktay, 2009’da olmasa bile 2010 HSYK kararlarıyla gerekli atamaların sağlanacağının garantisini aldığını söylüyor.

SONBAHARDA DA ÇÖZERİZ

2009 HSYK toplantıları öncesinde Ergenekon şüphelileri eski Bakan Oktay ile Avukat Ali Hadi Emre arasında geçen telefon görüşmesinde 2010 HSYK planları konuşuluyor. İşte 30 HAziran 2009 günü saat19.23’da yapılan o kunuşma:

A.H. Emre: O notları Kutbettin ulaştırdı değil mi size?..

S. Oktay: Evet evet. Ben de öbür taraf şey gönderdim nedir.. Onu özel kalemine gönderdim. Yani sizin bu şeyler bu dönem olmasa bilhe önümüzdeki dönem daha tedbir alırız, öncesinden konuşur, oturur ve çözeriz...

A.H. Emre: İşte bu sefer yetişti yetişti yetişmediyse zaten artık seneye ne şey Eylül-Ekime ne yapalım yani!..

ARKADAŞLAR YERİNDE KALSIN

S. Oktay: Çağırırım oturur konuşuruz.

A.H. Emre: Bu dediğimiz beraber geldiğimiz arkadaşları hiç olmazsa yerinde bıraksınlar. Onları bir yere kaydırmasınlar da onlara sahip çıksınlar onlara yani...

S. Oktay: Yav onlar görüştüler daha bunun şeyi yok yav. Oturduk konuştular daha ne yapalım şimdi. Sen deneyimli bir insansın bizim başka yapacağımız bişey var mı. Söyledik artık bu kadar da şeyi var görüştüler. Anlattılar nereye nasıl yapsınlar nereye alacaklar.

Dilekçeler Kadir Özbek’in talebi mi?

star dün, HSYK tarafından Ergenekon ve Balyoz hakim ve savcılarına yönelik operasyona gerekçe gösterilen ‘Altı mahkeme başkanı bizden iş yükü nedeniyle ek hakim istedi’ denilen dilekçelerin bizzat HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek tarafından istendiği iddiasını gündeme getirdi. Ergenekon şüphelisi eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay’ın telefon dinlemeleri dilekçe hazırlığının bir yıldır sürdüğünü gözler önüne serdi. Seyfi Oktay ve Ergenekon şüphelisi Avukat Ali Hadi Emre’ye telefonda herşeyi itiraf ediyor.

Oktay, telefonda Ali Hadi Emre’den,  daha önce Kadir Özbek’le bir otelde görüştürdüğü 14. Ağır Ceza Başkanı Erkan Canak ile 10. Ağır Ceza Başkanı Zafer Başkurt’un telefonlarını istiyor. Emre’nin nedenini sorması üzerine Özbek’ten aldığı bir notu ileteceğini söyleyen Oktay, Emre’nin ‘telefonda olmasa’ itirazını da ‘adam acele cevap bekliyor’ diye reddediyor. Seyfi Oktay “Yazsınlar onlara birer üye vereyim uygun kimi istiyorlarsa bir yazsınlar dedi” diyerek Kadir Özbek’in talebini aktaran Oktay, bu işin hemen yapılmasını istiyor.

Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler