YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'yı vuracağız diye yüklettiler, Meclis'i vurdular
TSK içerisinde bulunan bir grup asker tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminde, Meclis ve Emniyet'i bombalayan F16'lara "PKK'ya harekat düzenlenecek" yalanıyla mühimmat yükletildiği ortaya çıktı.
PKK'yı vuracağız diye yüklettiler, Meclis'i vurdular
17 Temmuz 2016 / 21:13 Güncelleme: 17 Temmuz 2016 / 21:14

15 Temmuz akşamı başlayan ve 16 Temmuz sabah saatlerine kadar süren darbe girişimiyle ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Darbe girişiminin en önemli karargahlarından biri, Akıncı hava üssüydü. Eski adı Mürted olan Akıncı üssünde, 4. Ana Jet Üs Komutanlığı konuşlu. 

Ankara'ya 35 kilometre uzaklıktaki üs, üç filodan oluşuyor. 141. Av - Önleme Filosu, 142. Av - Bombardıman Filosu ve 143. F-16 Eğitim Filosu.

SAVUNMA AMAÇLI FİLO

141. Filonun simgesi kurt. Savunma amaçlı bu filo, saldırı gücüne de sahip. Yeni üretilen ve gelişmiş silah sistemlerine sahip F-16 jetleri önce bu filoya tahsis edilir. Bu filo, 20 F-16 uçağına sahip. 

40 dolayında da pilot görev yapıyor. Darbe girişimi sırasında kullanılan F-16'ların bu filoya ait olduğu belirtildi. 141. Filo'nun Komutanı Kurmay Yarbay Hakan Karakuş.  

Karakuş, Yüksek Askeri Şura üyesi, eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk'ün damadı. Öztürk, darbe girişimi sonrasında gözaltına alındı.

PKK'YA DEYİP MECLİS'İ BOMBALADILAR

Alınan bilgilere göre, 15 Temmuz'da, bu filoda bulunan teknik personele, öğleden sonra havanın sıcak olması gibi gerekçelerle "Komutanın emri, bugün mesai erken bitecek" dendi. 

Teknik personel işten erken ayrılırken, Cevphane Komutanlığı bünyesinde görev yapan bakım astsubayları ise tekrar geri çağrıldı. Uçak bakım astsubayları, hava kuvvetlerinin en önemli personelleri arasında yer alıyor. 

Bakım personeli, F-16 uçaklarına muhimmatı, yani bombaları yükledi. Ancak personele, "Güneydoğu ve Kuzey Irak'ta PKK'ya hava harekatı düzenleniyor" yalanı söylendi. 

Bu bombalar, darbe girişimi gecesi Meclis ve emniyet binalarının vurulmasında kullanıldı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler