YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'ya yardım bursu
Ergenekon’un 12’nci iddianamesi de kabul edildi. İddianamede ÇYDD ve ÇEV’le ilgili ağır suçlamalar yer aldı.
PKK'ya yardım bursu
11 Aralık 2010 / 07:49 Güncelleme: 11 Aralık 2010 / 07:52

Poyrazköy davasıyla birleştirilmesi istemiyle hazırlanan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) hakkındaki Ergenekon'un 12. iddianamesi kabul edildi. Mahkeme heyeti, ÇEV Başkanı firari sanık Gülseren Yaşer hakkında yakalama kararı çıkarttı. İddianamede, ÇYDD ve ÇEV'in, PKK ve DHKP-C gibi terör örgütü mensuplarına burs verdiği yönündeki iddialar yer aldı. ÇYDD eski Başkanı Türkan Saylan'a yazılan ve Deniz Kuvvetleri'ndeki kadrolaşmada dikkat edilecek başlıkları anlatan mektupta bazı Poyrazköy sanıklarının isminin geçmesi nedeniyle iddianamenin bu dava ile birleştirilmesinin talep edildiği belirtildi.

Mahkeme heyeti, özel yetkili  İstanbul Cumhuriyet Savcıları Ercan Şafak, Murat Yönder ve Zekeriya Öz tarafından hazırlanan 342 sayfalık iddianame üzerindeki incelemesini tamamlayarak, kabulüne karar verdi.

Çağdaş Eğitim Vakfı eski Başkanı Gülseven Yaşer, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi ve ÇYDD Van Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Yüksel, emekli albay Aydın Ortabaşı, 68'liler Vakfı Genel Sekreteri Mustafa Namık Kemal Boya, Halime Filiz Meriçli, Hamdi Gökhan Ecevit, Ömer Sadun Okyaltırık ve Fatma Nur Gerçel sanık olarak yer alıyor. 8 sanık "Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olmak, devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etmek, 'hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek ve özel hayatın gizliliğini ihlal etmek'le suçlanıyor. Sanıklar hakkında  7,5 yıldan 45 yıla kadar değişen hapis cezaları istendi.

İLK DURUŞMA 18 MART'TA

Mahkeme tarafından hazırlanan tensip zaptında, duruşmaların Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nin en büyük duruşma salonunda görüntülü ve sesli kayıt sistemi ile yapılmasına karar verildiği belirtildi. İlk duruşma 18 Mart 2011'de yapılacak. Sanık Gülseven Yaşer'in üzerine atılı eylemi işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olgular bulunduğunu belirten mahkeme, Yaşer'in soruşturmanın başından beri bulunup ifadesinin alınamadığını, yurt dışına çıkış yaptığını kaydetti. Yaşer hakkında "Ergenekon isimli silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan yakalama kararı çıkartıldı. Diğer 7 sanığın davetiye usulü ile duruşmaya çağırılacağını belirten mahkeme, savcılığın Poyrazköy davasıyla birleştirilmesi talebinin sanıkların savunmalarının tamamlanmasının ardından düşünülmesine hükmetti.

İddianamede sanıklara yöneltilen 'Yasadışı Ergenekon isimli silahlı terör örgütü' ile ilgili olarak, bu örgütün varlığı, yapısı, varsa eylemleri konusunda Emniyet Genel Müdürlüğü, Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve MİT'ten istenen bilgileri içeren yazıların mahkemedeki Poyrazköy dosyasında bulunduğu için tekrar istenilmesine gerek olmadığına karar verildi.

KUVVETLİ ŞUÇ ŞÜPHESİ VAR

İddianamede, Ergenekon'un temel örgütsel dokümanlarında, haklarında daha önce dava açılan bir kısım sanıklardan ele geçirilen bazı belgelerde, şüpheli ve tanık beyanlarında Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV), ÇYDD ve üyelerinin adlarının geçtiği ileri sürüldü. Dernek üyelerinin, Ergenekon terör örgütüyle bağlantılarının bulunduğuna dair kuvvetli suç şüphesinin tespit edilmesi üzerine telefon hatlarının mahkeme kararı ile teknik takibe alındığı belirtildi. Vefat eden ÇYDD eski  başkanı Türkan Saylan ile ilgili bazı dokümanların davada 'delil niteliğinde' değerlendirildiği de belirtildi.

12. DALGA OPERASYONUYDU

ÇYDD üyeSİ ve yöneticisi 42 kişi Ergenekon soruşturması kapsamında 13 Nisan 2009'da gerçekleştirilen  12. operasyonda alınmıştı. ÇYDD eski Genel Başkanı Türkan Saylan'ın Arnavutköy'deki evi dahil olmak üzere 81 adreste arama yapılmıştı. Operasyon tarihinde kanser tedavisi gören Saylan, soruşturma devam ederken 18 Mayıs 2009'da yaşamını yitirmişti. Bu nedenle Saylan hakkında yürütülen soruşturma düşmüştü. Prof. Dr. Ayşe Yüksel savcılık ve mahkeme ifadesinde, ÇYDD'de PKK'ya yardım ettiği iddiasını reddetmişti. Yüksel'e, Hurşit Tolon tarafından düzenlendiği iddia edilen bir ihale çizelgesinde adının geçmesi de sorulmuştu.  ÇYDD'deki faaliyetleri çerçevesinde PKK terör örgütüne yardım ettiği iddiası da gündeme getirilmişti.  (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler