YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'ya sızan MİT elemanını hapse attılar!
Diyarbakır'da PKK'ya sızan MİT haber elemanı, yasadışı dinleme yapan polislerin baskını yüzünden tutuklandı. Buluşacağı bombacı ise kaçtı. MİT'in uyarısına rağmen özel yetkili savcı "resmi yazı" isteyince de MİT elemanı 7.5 yıl ceza aldı.
PKK'ya sızan MİT elemanını hapse attılar!
13 Ağustos 2014 / 15:27 Güncelleme: 13 Ağustos 2014 / 15:57

Paralel polis ve yargı mensuplarının, Diyarbakır'da MİT'in operasyonlarını baltalayıp, MİT'in hedefindeki teröristlerin kaçmasına zemin hazırladığı ortaya çıktı.

2010'da yaşanan olay şöyle gelişti: Güneydoğu bölgesinde, örgütün saha sorumlularından biri, polis ve askerlere yönelik bombalı eylem yapılması talimatı verdi. 

Bombacı kaçtı

Bu talimat üzerine örgütün kırsaldaki bombacılarından biri yaklaşık 50 kiloluk bir bomba hazırlayarak, şehirde eylem yapmak üzere harekete geçti. MİT, telsiz kestirmeleri ve telefon dinlemeleriyle bu eylemden haberdar oldu.

MİT Bölge Başkanlığı'na bağlı haber elemanı olarak faaliyet yürüten ve şehir eylemlerini engellemek için PKK içine sızdırılan kadın kurye, bombacı ile irtibata geçirildi. MİT elemanı ve bombacı, telefonda buluşma yeri ve zamanını belirleyerek randevulaştı.

Çok gizli tutulan MİT operasyonuyla, buluşma yerine baskın yapılacak ve bombacı ile MİT elemanı kadın birlikte yakalanacaktı. Ancak MİT'in kullandığı kadın kurye ile kırsaldaki PKK'lının telefonlarını, hiçbir yargı kararı olmadan dinleyen Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi ekipleri, MİT'ten önce operasyon yaparak kadın kuryeyi gözaltına aldı.

Buluşacağı kadına ulaşamayınca durumdan şüphelenen bombacı da randevu noktasına gelmedi. Böylece örgütün bölgedeki en önemli bombacılarından biri, polisin 'operasyonu' sayesinde yakalanmaktan kıl payı kurtuldu.

MİT mensubu kadın, "PKK terör örgütü üyesi olmak" suçundan özel yetkili savcılığa sevk edildi. MİT yetkilileri devreye girip operasyonun tüm detayları hakkında savcılığa bilgi verdi ve kadının örgüt içine sızdırılmış bir haber elemanı olduğunu ifade etti. 

Resmi yazı istendi

Ancak dönemin özel yetkili savcısı Adem Özcan, "Sözlü olmaz, resmi yazı gönderin" dedi. MİT yetkilileri ise, "Dava açıldıktan sonra dosyadaki gizlilik kararı kalkıyor. Yazı ortaya çıkınca kadın ve ailesinin hayatı tehlikeye girer" dedi. Kurye kadın da ceza alma pahasına, kimliğinin kesinlikle deşifre edilmemesini istedi.

"Silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan yargılanan kadın, 7 yıl 5 ay hapisle cezalandırıldı.

Savcı Özcan, MİT'ten önce davranıp operasyonu sekteye uğratan ve izinsiz yasadışı dinleme yapan emniyet görevlileri hakkında ise hiçbir işlem yapmadı.

Özcan'ın adı son olarak sözde Tevhit-Selam Örgütü soruşturması kapsamında 7 bin kişinin yasadışı yöntemlerle dinlenmesiyle gündeme gelmiş ve bu olaydan sonra Çağlayan Adliyesi'ndeki görevinden alınarak HSYK kararnamesiyle Afyonkarahisar'a tayin edilmişti.

 

SABAH

Vatana ihanetin adı budur...
 // Asker
budamı ihanet değil budala cemaatçiler Allah kahreylesin İnşallah. .....
13 Ağustos 2014 18:51
16:08
 // İşe bak
Tc bu kadarmı zayıf devetin savcısı devletin ajanlarını deşifre edip tutukluyor.akıl almaz şeyler bunlar....
13 Ağustos 2014 16:08
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler