YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'ya net mesaj: "Geldik ama yoksunuz"
AA ekibi, güvenlik güçlerinin, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde terör örgütü üyelerine yönelik operasyonunu görüntüledi. Görüntülerde duvara yazılan PKK'ya yönelik mesajlar dikkat çekti.
PKK'ya net mesaj: "Geldik ama yoksunuz"
13 Kasım 2015 / 08:15 Güncelleme: 13 Kasım 2015 / 09:11

Operasyonda, "karargah" olarak kullanılan okulları teröristlerden temizleyen güvenlik güçleri, terör örgütü üyelerinin saldırıları gerçekleştirdiği mahallenin önemli bölümünde kontrolü sağladı
Sınıfları mevzi olarak kullanan teröristlerin güvenlik güçlerine ateş etmek için duvarlarda delikler açtıkları görüldü

Terör örgütü üyelerinin örgüt lehine okul duvarlarına yazdığı yazılara karşılık güvenlik güçlerince yazılan "Geldik ama yoksunuz" yazısı dikkat çekti

foto-377.jpg

Diyarbakır'ın Silvan ilçesindeki, "karargah" olarak  kullandıkları okulları, teröristlerden temizleyen güvenlik güçleri, bölücü terör  örgütü üyelerinin saldırıları gerçekleştirdiği mahallelerin önemli bölümde  kontrolü sağladı.

AA ekibi, Silvan ilçesinde terör örgütüne yönelik düzenlenen  operasyonu görüntüledi.

Jandarma ve polis özel harekat ekiplerince yürütülen operasyonlar,  kentin sokağa çıkma yasağı olan ve teröristlerin bulunduğu Tekel, Mescit ve Konak  mahallelerinde sürüyor.

Çatışmaların yaşandığı yerlerin başında Mescit Mahallesi'ndeki Silvan  Yatılı İlköğretim Bölge Okulu geliyor. Kaçan teröristler tarafından "karargah"  olarak kullanılan okul ve pansiyon binasında kurulan mevziler dikkat çekiyor.  Okulun çevresini gören sınıfları mevzi olarak kullanan teröristler, balyozlarla  duvarlara açtıkları deliklerle mevziler arasında geçişi sağlıyordu. Okulun dış  duvarlarında da küçük delikler açan teröristler buralardan güvenlik güçlerine  ateş ediyordu. Okuldaki yatakları da kullanan teröristler yiyecek ihtiyaçlarını  ise yağmaladıkları okul kantininden sağlıyordu. Teröristler geceleri ise  sınıflardaki malzemeleri yakarak ısınıyordu.

İndirilen bayrak yerine asıldı

Teröristlerin "karargah" olarak kullandıkları bir başka bina ise  Silvan Anadolu İmam Hatip Lisesi'ydi. Aynı mahallede yer alan okula yerleşen  teröristler buralarda kurdukları mevzilerden güvenlik güçlerine ateş açıyordu.  İki okulun duvarlarına terör örgütü lehine yazılar yazan, Atatürk büstlerini  kıran ve Türk Bayrağı'nı direkten indiren teröristler, güvenlik güçlerinin  operasyonunun ardından kaçmak zorunda kaldı. Operasyonda okulda bulunan  teröristlerden bazılarının da etkisiz hale getirildiği öğrenildi.

Okulları teröristlerden temizleyen polis ve jandarma ekipleri, ilk  olarak Türk bayrağını yeniden göndere çekti. Atatürk büstlerini yenileyen  güvenlik güçleri, okulların çevresindeki patlayıcıları da etkisiz hale getirdi.

Okulların duvarlarında terör örgütü lehine yazılan yazılara karşılık  güvenlik güçlerinin yazdığı "Geldik ama yoksunuz" yazısı dikkat çekti.

Teröristlerce tuzaklanan patlayıcılar

Terör örgütü üyeleri, operasyonların ardından karargah olarak  kullandıkları okulları bırakarak mahallenin iç kesimlerine doğru kaçtı. Buralarda  vatandaşların terk ettikleri evlere kapıları kırarak giren terör örgütü üyeleri  yeni mevzilerini evlerde oluşturdu. Duvarlara açtıkları deliklerden güvenlik  güçlerine ateş açan teröristler, yollarda oluşturdukları hendeklerle polis ve  jandarmanın geçişini yavaşlatmayı amaçladı. Bazı evlerde ve hendeklerde ise  teröristlerce tuzaklamış mayınlar bulunuyor.

Güvenlik güçlerinin mahalledeki ilerleyişi, evleri tek tek kontrol  ederek sürdürüyor. Tuzaklanmış patlayıcıları da imha eden jandarma ve polis  ekipleri, operasyonlarla sokağa çıkma yasağı bulunan üç mahallenin önemli bir  bölümü teröristlerden temizledi.

Operasyonların, söz konusu mahalleler teröristlerden temizleninceye ve  halkın güvenliği sağlanıncaya kadar devam edeceği belirtiliyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler