YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'ya karşı üçlü zirve bitti
Terör örgütü PKK ile mücadelede Türkiye, Irak ile ABD arasındaki toplantı bitti.
PKK'ya karşı üçlü zirve bitti
28 Temmuz 2009 / 13:57 Güncelleme: 28 Temmuz 2009 / 00:00

Terör örgütü PKK ile mücadelede Türkiye, Irak ile ABD arasında yapılan işbirliğinin ele alındığı "Üçlü Toplantı", Ankara'da Dışişleri Bakanlığı'nda bitti.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay  "3'lü mekanizmanın oluşturulma sebebi terörün önlenmesidir. Kuzey Irak'taki terörün kampları, lojistik destek boyutu değerlendirilmiştir. 3 ayda bir toplanıyoruz. Alt komite haftada bir toplanıyor. Bu komite Bağdat'ta toplanıyor. 3 ülkenin de temsilcisi var. Bizim temsilimiz de güçlü seviyede. Erbil ofisimiz var. Orada da 3 ülkenin temsilcisi var. Alt komite ve bakanımın sorumlu kıldığı mekanizmanın sekreteri faaliyetleri, alınan sonuçları anlattı. Düşüncelerimiz oldu neler olabilir diye. Biz daha somut sonuçlar içindeyiz. Güvenlik alanındaki işbirliğimizdeki somut alanlarda görüştük. Eğitim amaçlı işbirliği var. Bundan sonraki toplantımızı da Ekim ayında yapacağız." dedi.

Iraklı Bakan El Vaili şöyle konuştu:


"Üçlü toplantının esas amacı PKK'nın Irak topraklarından ve sınırdan temizlenmesi. Bu üçüncü toplantımızı Ankara'da yapmaktan son derece memnunuz. Üçlü mekanizma çalışmaya başladığından bugüne kadar bir hayli mesafe kaydedildi. Bu konuda azimliyiz."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler