YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'ya karşı sağlam ittifak
Başbakan Erdoğan siyasi parti liderleriyle görüşme turları çerçevesinde dün SP ve BBP'yi ziyaret etti.
PKK'ya karşı sağlam ittifak
15 Temmuz 2010 / 07:59 Güncelleme: 15 Temmuz 2010 / 08:02

SP lideri Kurtulmuş referandumda 'evet' diyeceklerini belirtirken, terörle mücadelede de önerilerini sunarak hükümete destek verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın DSP lideri Masum Türker'le başlayanartan terör olaylarıyla ilgili muhalefeti bilgilendirme turunda dünkü ilk durak Saadet Partisi (SP) oldu.

Başbakan Erdoğan'ı SP Genel Merkezi'ne gelişinde kapıda karşılaşılayan Genel Başkan Numan Kurtulmuş, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "Terör konusuna mutlaka bir cephe oluşturulacaksa sağduyu cephesi oluşturulmalıdır" dedi.

Yaşlaşık 1 saat süren görüşmenin ardından Başbakn Erdoğan'ı makam aracına kadar geçiren Kurtulmuş, kameraların karşısına geçerek görüşmeyi değerlendirdi. Terörle mücadele için 9 maddelik öneri paketlerini Başbakan Erdoğan'a ilettiklerini söyleyen Kurtulmuş, şu açıklamayı yaptı:

TERÖRÜN OYUNU OLUR

"Temel görüşlerimizi paylaşma imkanı bulduk ve yararlı bir görüşme oldu. Kutuplaşma ve kamplaşmayla siyaset yapılmaması gerektiğini, hiçbir siyasi partinin bir diğerini düşman olarak görmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Daha önce kamuoyu ile paylaştığımız terörle mücadele dosyasını sayın Erdoğan'la da paylaştık. Türkiye'nin geçmiş tecrübesini şunu gösteriyor, terör ve kamplaşma bir araya geldiğinde maalesef Türkiye olağanüstü dönemlere giriyor. Terörün önlenmesi için gerekli önlemler alınırken, siyasetin hiçbir şekilde kamplaşma ve cepheleşme aracı haline getirilmemesi yönündeki görüşlerimizi sayın Başbakan'a aktardık. Terör konusunda başta siyasiler herkes daha özenli bir dil kullanmalı. İlla bir cephe oluşturulacaksa bu 'sağduyu cephesi' olsun. Kutuplaşmak terörün oyununa gelmek demektir. Terör sadece sonuçlarıyla değil nedenleriyle de ortadan kaldırılmalıdır. Terör mutlaka hukuk kuralları içerisinde önlenmelidir. İnsan haklarına dikkat edilmelidir, normal vatandaşla terörist ayırt edilmelidir."

OHAL TEKLİF EDİLEMEZ

OHAL tartışmalarına da değinen SP lideri, "Olağanüstü Hal hiçbir şekilde teklif edilmemelidir, bu siyasiler olarak biz bunu çözemiyoruz anlamına gelir. Özel yetiştirilmiş bir anti-terör birimi oluşturulmalıdır. Bu birim insan hakları konusunda özel eğitim almalıdır. Terörle mücadele için Meclis'te komisyon kurulmalıdır.Son saldırılar gösteriyor ki, istihbarat zaafı yaşanmaktadır. Başkalarının istihbaratıyla terörün önlenmesi mümkün değildir. Türkiye acilen istihbarat konusunda yeni teknoloji üretmelidir" dedi.

'EVET' OYU VERECEĞİZ

SP lideri Numan Kurtulmuş, iki ay sonra yapılacak referandumla ilgili görüşlerini de açıkladı:

"Anayasa paketine destek vereceğimizi daha önce ilan ettik, 12 Eylül'deki referandumda 'evet' oyu vereceğiz ancak 13 Eylül'den itibaren yeni bir anayasa yapılması için çaba harcayacağız. Referandum ülkeyi cepheye bölmemeli."

İKİNCİ ADRES BBP OLDU

Başbakan Erdoğan, daha sonra Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Yalçın Topçu ile bir araya geldi. Erdoğan, BBP Genel Merkezi'ne gelişinde Genel Başkanı Topçu ve parti yetkilileri tarafından karşılandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Kamu Güvenliği Müsteşarı Muammer Güler'in de katıldığı görüşme 1 saat 40 dakika sürdü. Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından Erdoğan'ı kapıya kadar geçiren Topçu açıklama yapmadı.

KURTULMUŞ'UN KORUMASI ARTIRILDI

Saadet Partisi'nin (SP) hafta sonu yapılan kongresinin ardından yeniden Genel Başkanlığa seçilen Numan Kurtulmuş'un korumalarının sayısı artırıldı. Kurtulmuş'un koruma artışı talebini ise kongreden çok daha önce yaptığı belirtildi. Birkaç ay önce Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne başvuran Kurtulmuş, koruma sayısının yetersiz olduğunu ve özelikle ilere yaptığı seyahatlerde sorun yaşadığına dikkat çekerek bu çerçevede daha fazla koruma tahsis edilmesini talep etti. Bunun üzerine Ankara Valiliği Koruma Komisyonu, Kurtulmuş'un konutu ile SP Genel Merkezi'ndeki koruma sayısını iki katına çıkarıldı. Kurtulmuş'un yakın koruma sayısı da güçlendirildi. Kurtulmuş'un ayrıca "özel koruma" kapsamına alınacağı öğrenildi. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler