YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'ya büyük darbe! En önemli gelir kaynağıydı
Kaçakçılıkla mücadeleyi artıran güvenlik güçleri, sigara kaçakçılığından yıllık 1,2 milyar lira kazanç elde eden bölücü terör örgütüne büyük darbe vurdu.
PKK'ya büyük darbe! En önemli gelir kaynağıydı
10 Mayıs 2015 / 12:40 Güncelleme: 10 Mayıs 2015 / 12:57

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, hudut birliklerinin kaçakçılara yönelik çalışmaları aralıksız sürüyor.

Türkiye-Irak sınır hattındaki Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı bazı köyler, kaçakçılıkla ilgili bölgenin "nabzını tutan kritik bölgeler" olma özelliğini taşıyor. 

Söz konusu bölgede kaçakçılık faaliyetleri artış gösterirken bununla ilgili önlem alan askerlere de zaman zaman tepki gösteriliyor. Bölgedeki kaçakçılık faaliyetleri bölücü terör örgütünün en önemli gelir kaynaklarından birisi olması nedeniyle örgüt tarafından da destekleniyor.

Dağlık ve engebeli bölgeden geçen sınır hattı da bölgede kontrolü zorlaştıran bir diğer unsur olarak dikkati çekiyor.

Sözde gümrük noktaları

Kaçakçılar tarafından kullanılan güzergahlar aynı zamanda teröristlerce de kullanılıyor. Bu güzergahları sınırın güneyindeki kamplara giriş çıkış için kullanan teröristler, sınır dışında oluşturdukları sözde gümrük noktalarında, kaçakçılardan para alıyor.

Bölgedeki kaçakçılık türlerinin başında sigara kaçakçılığı geliyor. Kaçakçılar bunun için genellikle katırları kullanıyor. Kaçakçılar, bir katırla yaklaşık 3 bin paket sigara taşıyabiliyor.

İki paket sigarayı yaklaşık bir dolara satın alan kaçakçılar, yasa dışı yollarla yurda soktukları sigaraların paketini ortalama 4 liraya satıyor. Böylece kaçakçılar sadece bir katırdan 9 bin lira kar elde ediyor. Günlük ortalama 500 katır geçtiği hesaplandığında ise günlük kazanç  4,5 milyon lira, aylık kazanç 140 milyon lirayı buluyor.

Askeri konvoylar taşlanıyor 

Güvenlik güçlerinin aldığı yeni önlemler, bölgedeki kaçakçılığı büyük ölçüde engellerken terör örgütü yandaşları bölgede zaman zaman Şırnak-Hakkari karayolunu trafiğe kapatıyor, askeri konvoy geçişlerine engel oluyor, konvoyları taşlıyor. 

Terör örgütü, köy muhtarlarına ve köylerin ileri gelenlerine gönderdikleri mektuplarla bölge halkını kaçakçılık yapmaları konusunda teşvik de ediyor. 

"Fatura askere çıkarılmaya çalışılıyor"

Askeri uzmanlar, terör örgütüne yakın bazı basın organlarının güvenlik güçleri çalışmalarına ilişkin gerçek dışı haberler yaptıklarını, gerçekte askerlerin karların erimesiyle sınırda kaçakçı/terörist geçiş güzergahlarını kapatacak şekilde tedbir aldığını kaydetti.

Bölgedeki kaçakçılık faaliyetlerinin bölücü terör örgütünün ve kaçakçılıkla uğraşan şahısların maddi ve manevi kazanımlar elde ettiği, devlet otoritesinin zayıflatılmaya çalışıldığı, bu maksatla her türlü propaganda faaliyetlerinin artırıldığı belirtiliyor. Meydana gelecek olaylarda ise faturanın askeri birliklere çıkarılmaya çalışıldığı kaydediliyor.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler