YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'ya bir darbe de Suriye'den
TSK ve İran ordusu tarafından PKK'ya yönelik operasyonlara Suriye'den de destek geldi. Suriye güvenlik güçleri terör örgütüne yönelik düzenlediği operasyonlarda 7 kişiyi gözaltına aldı!
PKK'ya bir darbe de Suriye'den
29 Ocak 2010 / 11:33 Güncelleme: 29 Ocak 2010 / 11:33

Türk Silahlı Kuvvetleri ve İran Ordusu tarafından terör örgütüne yönelik kapsamlı ve aralıksız sürdürülen operasyonlarda ağır kayıplar veren terör örgütü PKK'yı Suriye de rahat bırakmıyor. Suriye güvenlik güçleri, terör örgütüne yönelik düzenlediği ''haraç'' operasyonunda 7 kişiyi gözaltına aldı.

Suriye'de yaşayan Kürtlerin, PKK'lıların ''haraç aldığı'' yönündeki ihbarlarının artması üzerine harekete geçen güvenlik güçleri, Derik ve Haseki kentlerinde eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda, Cemal S, Abdullatif M, Nihat H, Dijvar A, Civan A, Hasan İ. ve Zahid Y. isimli terör örgütü mensupları gözaltına alındı. Zanlılarla birlikte ele geçirilen örgütsel döküman ve paralara el konuldu.

Bu arada, geçen yıl Halep'teki bir operasyonda yakalanan 5 teröristin yargılamasının karara bağlandığı bildirildi.

Suriye Devlet Güvenlik Mahkemesi, ''terör örgütü üyesi olmak, zorla para toplamak, Suriye topraklarının bir bölümünü yabancı bir ülkeye ilhak etme girişiminde bulunmak ve ülkede yaşayan Kürtleri etnik ve dini olarak bölmeye çalışmak'' suçlarından yargılanan Halil Feyade Deli ve Munzır Fetah Reşo 4'er yıl, Civan Mahmud Ahmet, Hasan Halit Hido ve Menan Ahmet Sado ise 6'şar yıl ağır hapisle cezalandırıldı.

Öte yandan, geçen hafta PKK'lı teröristlerin örgüte haraç vermeyi kabul etmeyen Kürt ailenin 16 yaşındaki çocuğu Halil Öcalan'ı kafasını keserek vahşice katletmelerinin yankıları sürüyor. Afrin bölgesinde yaşayan Kürtler, insanlık dışı cinayeti protesto etmek amacıyla ''PKK'yı lanetleme'' gösterileri düzenlerken, Suriye güvenlik güçlerinin de Halil Öcalan'ın katillerini yakalamak için operasyonlarını aralıksız sürdürdüğü kaydedildi.

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler