YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'ya alternatif bölge
PKK'ya alternatif bölge
10 Ağustos 2012 07:19
PKK yöneticileri İran'daki Şehidan kampına yerleşti
Terör örgütü PKK, Türkiye'nin son zamanlarda sık sık bombaladığı Kuzey Irak'taki Kandil'e alternatif yeni bir bölge oluşturdu.
İstihbarat kaynaklarından alınan bilgiye göre, örgütün İran'daki kolu PJAK'ın yıllarca kullandığı Şemdinli'nin İran sınırındaki Şehidan kampı, PKK'nın yeni merkezi haline geldi. Sınırın 10 kilometre içerisindeki kampı 'güvenli bölge' olarak gören çok sayıda örgüt yöneticisi, Hakkâri, Van, Bitlis ve Şırnak'taki terör faaliyetlerini buradan yönetmeye başladı. Şemdinli'yi ele geçirmek için düzenlenen ancak başarılı olunamayan son baskını da bu kampta bulunan 'Raşit Dostum' kod adlı Mehmet Can Gürhan'ın yönettiği ortaya çıktı. Örgütün üst düzey yöneticilerinin buraya yerleşmesinde, kampın İran topraklarında yer almasının getirdiği avantaj ilk etken olarak öne çıkıyor. Çünkü Türkiye, istediği zaman Kuzey Irak'taki PKK kamplarına hava ve kara operasyonları düzenleyebiliyor. Ama burası için aynı durum söz konusu değil. 200'e yakın PKK'lının bulunduğu Şehidan kampı, terör örgütünün İran'daki yapılanması PJAK'ın geçen yıl kendisini feshettiğini açıklamasının ardından tamamen PKK'nın kontrolüne bırakıldı. PJAK da PKK yapılanmasına dahil oldu.

Terör örgütünün Şemdinli'yi ele geçirme planının 7-8 ay öncesine dayandığı, teslim olan örgüt mensupları tarafından deşifre edildi. Şemdinli'yi de kapsayan terör örgütünün Zağros saha sorumlusu Mehmet Can Gürhan'ın da kaldığı bu kampta Türkiye'ye yönelik saldırılar organize ediliyor. Gürhan'ın Şemdinli'de başarılamayan baskını baştan sona yönettiği biliniyor. Bu kampta üst düzey yöneticilerle birlikte 200'e yakın PKK'lı bulunuyor. Daha önce Kuzey Irak'taki kamplarda verilen eğitimler artık burada veriliyor. Eğitimler genelde 1,5 yıl sürmesi gerekirken son süreçte eleman eksikliğinden dolayı 6 ayda bitiriliyor ve militanlar kırsala gönderiliyor. Bu nedenle son zamanlarda ölü ele geçirilen terör örgütü mensuplarının yaş ortalaması genelde 17-20 arası değişiyor. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler