YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK/PYD'ye bir darbe daha! O bölge ele geçirildi
Zeytin Dalı Harekatı'nın 4. gününde, terör örgütü PYD/PKK'nın Afrin'deki mevzileri ateş altına alındı. ÖSO birlikleri, TSK'nın desteğiyle El Hammam köyünü ve çevre tepeleri teröristlerden arındırdı.
PKK/PYD'ye bir darbe daha! O bölge ele geçirildi
23 Ocak 2018 / 19:00 Güncelleme: 24 Ocak 2018 / 01:11

Zeytin Dalı Harekatı'nın dördüncü gününde, ÖSO, TSK'nın desteğiyle Afrin'in batısındaki El Hammam köyünü ve çevre tepeleri teröristlerden arındırdı.

Harekat kapsamında sınırın Kilis-Hatay hudut hattında konuşlu TSK birlikleri, Afrin'de tespit edilen terör örgütü mevzilerine sabah saatlerinden itibaren aralıklarla top atışı gerçekleştirdi.

Habertürk TV'de yer alan habere göre, TSK, Afrin harekatınde 8 kilometre derinde bir hat kuruyor. Yatay hareket eden birliklerle Afrin'de açılan 3 ayrı cephe birleştiriliyor. Dün, Azez'den TSK yeni bir cephe açmıştı.

ÇOKLU ROKETATAR VE OBÜS TOPLARIYLA ATIŞ YAPILDI 

Harekat kapsamında Hatay'a nakledilen çoklu roketatarlar da Suriye sınırındaki askeri birliklere sevk edildi. 

Mevzilere yerleştirilen roketler ve obüsler, Afrin'deki terörist mevzilerine çok sayıda atış gerçekleştirdi. 

PYYD/PKK MEVZİLERİ GÜN İÇERİSİNDE FIRTINA OBÜSLERİYLE ATEŞ ALTINDA TUTULDU

Harekat kapsamında çeşitli birliklerden sevk edilen askeri araç ve personel, Kilis-Hatay hudut hattındaki birliklere ulaştırıldı.

Bu arada, Afrin'deki terör örgütü PYD/PKK mevzileri gün içerisinde Fırtına obüsleriyle ateş altında tutuldu.  

CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ'NDE "AFRİN" TOPLANTISI

Öte yandan, harekatın dördüncü gününde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde harekata ilişkin "Güvenlik Değerlendirme Toplantısı" yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantıya Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan yardımcıları Bekir Bozdağ ile Recep Akdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay da katıldı.

Toplantıda, Zeytin Dalı Harekatı ele alındı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yetkililer tarafından bilgi verildi.

PYD/PKK ZULMÜNE UĞRAYAN SIĞINMACILARDAN HAREKATA DESTEK

Suriye'deki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan ve bölgedekilere baskı uygulayan PYD/PKK'lı teröristlerin çocuklarını zorla silah altına almasından korkan Suriyeli Kürt kökenli sığınmacılardan İbrahim Abdullah, AA muhabirine, Zeytin Dalı Harekatı'na tam destek verdiklerini belirtti.

PYD/PKK'nın kendisiyle aynı fikirde olmayan Arap, Türk veya Kürt kökenli vatandaşları dinlemeden sınır dışı ettiğini anlatan Abdullah, şunları kaydetti:

"PYD/PKK Suriye için bir kanserdir, bunu ortadan kaldırmamız gerekiyor. PYD/PKK’nın başı Afrin'de, kolları Ayn-el Arap'ta, ayakları ise Haseke'dedir. Bu PYD/PKK’nın başı Afrin'de kopartılmalı. Afrin için şu an ağlayanlar niye daha önce Haseke ve Rakka için hiç gözyaşı dökmedi. Şehirler yerle bir edildi, yüzlerce kişi sınır dışı edildi şimdi niye Afrin'e ağlıyorsunuz da Haseki ve Rakka'ya ağlamadınız. Kürt vatandaşlarımız Afrin'de bizim kardeşlerimizdir, Afrin Kürt ile Arap aslında birbirinden farksızdır. Afrin'de PYD/PKK’nın asıl zulmünü de şu an orada bulunan vatandaşlarımız çekiyor."

ŞEHİT PİYADE ASTSUBAY ÜSTÇAVUŞ ÖZALKAN'A VEDA

Harekatta, Kilis'in Gülbaba köyünün doğusunda terör örgütü unsurları ile girilen çatışmada şehit olan Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı devlet töreniyle son yolculuğuna uğurlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, namazın ardından şehidin cenazesi başında yaptığı konuşmada, "Bu millet kendi göbeğini kendisi kesecek ve bizi sınırlarımızda taciz eden üç beş tane ipsize, soysuza biz bu sınırlarda soluk aldırmayacağız." dedi.

AZEZ'DE 3 BİN KİŞİ KAPASİTELİ 500 ÇADIR KURULACAK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise harekat öncesi İdlib'de 700 çadırlık iki kamp kurulduğunu hatırlatarak, "Şimdi Azez'de 3 bin kişi kapasiteli 500 çadır kuruyoruz. Gelenlerin gıda, ısınma, hijyen gibi temel ihtiyaçlarını da bu kamplarda karşılıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

ÇIKAN ÇATIŞMADA BİR ASKER ŞEHİT OLDU

Harekat kapsamında Ömer Uşağı Kuzeyi/Suriye bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü unsurlarıyla girilen çatışmada Piyade Üsteğmen Oğuz Kağan Usta şehit oldu.

KARA PROPAGANDA İLE MÜCADELE DE SÜRÜYOR

Cumhuriyet Başsavcılıklarınca başlatılan soruşturmalar kapsamında, 13 ilde Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili gerçek dışı bilgiler aktardıkları ve terör propagandası yaptıkları belirlenen 91 kişi yakalandı, 3 kişi tutuklandı.

BAKANLIKTAN İŞ MAKİNELERİYLE DESTEK

Orman ve Su İşleri Bakanlığı da Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğüne ait yaklaşık 60 iş makinesi, kamyon ve treyler ile harekata destek veriyor.

HAVA TAHMİNLERİ TSK İLE PAYLAŞILIYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından, Irak'ın kuzeyi ve Suriye'deki bazı mevkilerin ayrıntılı hava tahmin raporları, bölgelerde özellikle hassas atış kabiliyetine sahip silah sistemleri ve hava harekatları için meteorolojik veri ve rapor desteği, 7 gün 24 saat esasına göre kesintisiz olarak TSK ile paylaşılıyor.

TÜRKİYE TEK YÜREK OLDU
Zeytin Dalı Harekatı’nın dördüncü gününde, harekatın zaferle sonuçlanması için tüm yurtta dualar edildi.

Türkiye Ermenileri Patrikliği de harekata katılan Mehmetçik'e başarılar dileyerek, dua etti.

Çeşitli kentlerde gençler, gönüllü olarak harekata katılmak için başvuruda bulundu.

BİR DESTEK DE ARAKANLI YETİMLERDEN

Zeytin Dalı Harekatı'na bir destek de Arakanlı yetimlerden geldi.

Bangladeş'teki mülteci kampında Arakanlı yetimlerin eğitim gördüğü bir medresede, Türk ordusunun Zeytin Dalı Harekatı'nda başarılı olması için dua edildi.

TÜRKİYE’DEKİ SIĞINMACILAR DA BAŞVURDU

Şanlıurfa, Aydın ve Konya’da, aralarında kadınların da bulunduğu Suriye, Filistin, Pakistan ve Afganistan uyruklular ile Ahıska Türklerinden gruplar, Zeytin Dalı Harekatı'na katılmak amacıyla gönüllü askerlik başvurusunda bulundu.

ÖMER UŞAĞI KÖYÜ'NDE 1 ASKER ŞEHİT OLDU, 1 ASKER YARALANDI

Harekât kapsamında, 23 Ocak 2018 tarihinde Ömer Uşağı Kuzeyi / Suriye bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü unsurları ile girilen çatışmada bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, bir kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler