YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'nın yeni stratejisi
Terör örgütü sempatizanlarının Abdullah Öca-lan'ın İmralı'daki hücresini bahane ederek başlattığı sokak eylemleri, DTP'nin kapatılmasının ardından ivme kazandı.
PKK'nın yeni stratejisi
14 Aralık 2009 / 11:56 Güncelleme: 14 Aralık 2009 / 12:00

DTP'nin kapatılmasının ardından bunu bahene eden kişiler olay çıkarmaya ortalığı birbirine katmaya devam ediyor. Ancak dün çıkan olaylarlara vatandaşlar da satırlı, baltalı, döner bıçaklı tepki gösterince korku dolu anlar yaşandı. Ortaya öyle görüntüler çıktı ki, Türkiye iç savaşa mı sürüleniyor sorusu akıllarda yer etti... Peki terör uzmanları bu işe ne diyor, ne yapılması gerektiğini öneriyorlar?

Onlara göre PKK yeni bir strateji izliyor... PKK'nın yeni stratejisi karşı şiddet oluşturmak diyen uzmanlara göre PKK bu tür eylemleri provaksyon amaçlı yapıyor, vatandaşlar sağduyulu davranmalı... 

Zman gazetesinde yer alan habere göre, Yaklaşık 200 kişilik grup, dün saat 13.00'te Beyoğlu'ndaki DTP binası önünde toplandı. Eski DTP İstanbul İl Eşbaşkanı Mustafa Avcı, burada yaptığı basın açıklamasında Anayasa Mahkemesi'nin kapatma kararının demokrasiyi sindirmek amacını taşıdığını öne sürdü. Avcı'nın açıklamalarının ardından yüzleri maskeli DTP'li bir grup, taş ve molotofkokteylleriyle çevreye saldırdı. Bunu gören sokak sakinleri, ellerine geçirdikleri balta, sopa ve döner bıçakları ile eylemcileri kovaladı. Vatandaşların arasına karışan kimliği belirsiz bazı kişiler ise göstericilere silah çekip ateş açtı. Gerginliğin düşmesinden yana olduklarını savunan DTP'li Avcı, kışkırtma girişimlerinin provokatörlerin işi olduğunu ileri sürdü.

Gelişmeleri değerlendiren terör uzmanları, PKK'nın yeni stratejisinin bu tür eylemler ile 'karşı şiddet' oluşturmak olduğunu söylüyor. PKK'nın sokakları tahrik etme stratejisinin olgunlaştığını ve uygulama safhasına geldiğine işaret eden uluslararası güvenlik uzmanı Doç. Dr. Sedat Laçiner, sokak çatışması riskinin olabilecek en yüksek seviyeye çıktığını vurguladı. Laçiner, "Benzer olayları geçmişte yaşadık. Bazen PKK'lı gördüğümüz kişi milliyetçi tarafta yer alabiliyor. Provokatif maksatlı silah kullanıyor." dedi.

Sokak çatışmalarını terör örgütünün yeni planı olarak yorumlayan Mahir Kaynak da, tahriklerin arkasındaki güçlerin iyi tespit edilmesi gerektiğini belirtti. Kaynak, vatandaşlara 'Devletin güvenlik güçleri var. Tahriklere kapılmayın' uyarısında bulundu.

İlk olarak PKK terör örgütü yandaşlarının Abdullah Öcalan'ın koğuşunun 6 metrekare küçüldüğü iddiasıyla başlattığı eylemlerle kamuoyu gerildi. Adalet Bakanlığı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada iddiaları kesin bir dille yalanladı ve koğuşun sadece 17 santimetrekare küçüldüğünü fotoğraflarıyla açıkladı. Bu da terör örgütü yandaşlarını tatmin etmeye yetmedi. Günlerce sokaklarda terör estirildi. Bazı DTP'li milletvekillerinin tehdit kokan açıklamaları da kamuoyunu iyiden iyiye gerdi. Devlet kurumlarının yanı sıra milletin malına da zarar verildi, evler, dükkanlar taşlandı. Belediye otobüslerine molotofkokteylleri atıldı. 17 yaşındaki Serap söz konusu molotoflar yüzünden hayatını kaybetti. Ardından Diyarbakır'daki gösteride 23 yaşındaki Aydın Erdem nereden geldiği belli olmayan bir kurşunla öldü. Kürt-Türk çatışması çıkarmak isteyen karanlık güçler için bu da yeterli olmadı. Günler öncesinden başlatılan provokatif eylemler, Tokat'ta 7 Mehmetçiğin şehit edilmesiyle sürdü. PKK terör örgütü, saldırıyı 3 gün sonra üstlendi. Hain pusuya yönelik protesto eylemleri birbirini izledi. Olay, ülke genelinde lanetlendi. Ve nihayet Anayasa Mahkemesi, DTP'nin kapatma davasındaki kararını açıkladı. Yüksek Mahkeme, 11 Aralık'ta DTP'yi 'terörün odağında' olduğu gerekçesiyle kapattı. Bazı DTP'lilere siyaset yasağı getirilirken, Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk'ün de milletvekillikleri düşürüldü. Karar, bazı DTP'lileri sokaklara dökmeye yetti. Büyük şehirler başta olmak üzere PKK terör örgütü yandaşları sloganlar atarak sokaklarda yürümeye başladı.

Ve korkulan oldu. Dün İstanbul Beyoğlu'nda gerçekleştirilen gösterilerde silahlar konuştu. Terör örgütü sempatizanı yaklaşık 200 kişilik grup, saat 13.00 sularında Beyoğlu Kalyoncu Kulluk Caddesi üzerindeki DTP binası önünde toplandı. DTP İstanbul İl Eşbaşkanı Mustafa Avcı, bölücü örgüt lideri lehine atılan sloganlar eşliğinde basın açıklaması yaptı. Anayasa Mahkemesi'nin kararının demokrasiyi sindirmek amacını taşıdığını öne süren Avcı, Kürt halkı olarak demokrasiye olan inançlarının kaybolmadığını söyledi. Avcı'nın açıklamalarının ardından, grup içerisinde yer alan yüzleri maskeli kişiler, önce sokaktaki çöp konteynerlerini devirdi. Buradan Dolapdere yönüne ilerleyen eylemciler, taş ve molotofkokteylleriyle 'Kemalpaşalılar Kahvehanesi'nin camlarını indirdi, park halindeki otomobillere zarar verdi. Bunu gören sokak sakinleri, ellerine geçirdikleri balta, sopa, döner bıçakları ile eylemcilerin üzerine yürüdü. Eli silahlı 3 kişinin protestoculara ateş etmesi dikkat çekti. Açılan ateş sonucu bir gösterici ayağından yaralandı.

Mustafa Avcı, olayları kendilerinin çıkarmadığını öne sürdü. Basın açıklamasından sonra dağılan grubun minibüslere binmek için hareket ettiğini, bu sırada kimliği belirsiz kişilerin gruba taş ve sopalarla saldırdığını savunan Avcı, "Silahla ateş açılması sonucu bizim gruptan yaralananlar oldu." dedi. Avcı, tansiyonun düşmesinden yana olduğunu, provokatörlerin tarafları kışkırttığını belirtti. DTP'nin kapatılmasının ortamı germek isteyenlerin işine geldiğini sözlerine ekledi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler