YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'nın yeni para kaynağı haraç
Finans kaynaklarını yitiren PKK, 'vergi', 'fidye' ve 'tazminat' adı altında, bölgedeki esnaf ve işadamlarını haraca bağlamaya başladı...
PKK'nın yeni para kaynağı haraç
04 Ekim 2011 / 10:10 Güncelleme: 04 Ekim 2011 / 10:11

PKK, bölgesel hâkimiyet kurmak için Doğu ve Güneydoğu'daki esnaf, KOBİ'ler ve işadamlarından haraç toplama faaliyetlerini yoğunlaştırdı. İstihbarat birimlerince hazırlanan rapor finansman konusunda sıkışan PKK'nın özellikle Diyarbakır, Şanlıurfa, Van, Mardin, Batman ve Ağrı'da haraç isteme olaylarında artış yaşandığını ortaya koydu. Rapora göre örgütün yeni haraç politikasıyla ilgili güncel gelişmeler şöyle: "BDP üyesi olmayan işadamları ile besicilik ve canlı hayvan ticareti yapan vatandaşları haraca bağlanıyor. Para temin edemeyenlerden koyun, keçi, sığır alınıyor. Haraç vermek istemeyen iş adamlarına ait maden ocakları, iş makineleri, nakliye araçları, şantiyeler, halı tezgâhları militanlar tarafından ateşe verilerek yakılıyor. Örgütün dağ kadrosuna katılan çocuklarını geri getirebilmek için BDP-DTK'lılarla irtibat kuran ailelerden bunun karşılığı 'tazminat' adı altında yüklü miktarda para isteniyor. Bazı firma çalışanları ve örgüte destek vermeyenlerin yakınları kaçırılıp fidye isteniyor."

HAREKETE GEÇİLDİ
İstihbarat birimlerinin son raporu, PKK'nın, şehir yapılanması KCK (Koma Civaken Kurdistan) ve DTK (Demokratik Toplum Kongresi) üzerinden yerleşim birimlerindeki alan hâkimiyeti sağlama stratejisini gözler önüne seriyor. Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki mülki idareciler ve güvenlik güçleri, son istihbarat raporundaki bilgilere dayanarak PKK'nın haraç atağını boşa çıkarmak için harekete geçti.  (Sabah)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler