YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'nın sözde müfettişleri denetim yapmış!
İddianamede şok eden detaylar...
PKK'nın sözde müfettişleri denetim yapmış!
23 Temmuz 2009 / 19:35 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Batman'da terör örgütü PKK'nın Türkiye yapılanmasına (KCK) yönelik düzenlenen operasyonda tutuklanan 26 kişi hakkındaki iddianameyi tamamladı. 
 
İddianamede, terör örgütü PKK'nın sözde müfettişlerinin DTP'li belediyeleri denetlediği belirtiliyor.


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 28 kişi hakkında hazırlanan iddianamede, sanıkların terör örgütü PKK'nın yöneticisi olmak, Batman'da molotof atmak, örgüt adına eylemleri düzenlemek ve Kandil'e giderek örgütten aldığı talimatları kentteki diğer örgüt mensuplarına yaymak suçunu işlediği kaydedildi.


Toplam 212 sayfalık iddianamede, KCK'nin Türkiye yapılanmasında görev alanların DTP'li belediye başkanlıklarının yaptığı yolsuzluğu, seçim sürecini etkileyeceği gerekçesiyle gizlemek için büyük çaba gösteriyor olması dikkat çekiyor. Sanıkların telefon dinlemelerinin detaylarıyla yer aldığı iddianamede, terör örgütü PKK'nın sözde müfettişlerinin Batman Belediyesi yöneticilerinin çok büyük yolsuzluklar yaptığını, belgeleri ile KCK'nın Türkiye Meclisinin sözde yöneticilerine anlattığı ortaya çıktı.


DTP Genel Başkan Yardımcısı Kamuran Yüksek ile bazı KCK Türkiye Meclisi üyelerinin de yolsuzlukların büyük olduğunun anlaşıldığı iddianamede, KCK'lilerin, DTP'li belediyelerin yaptığı yanlışlar nedeniyle Mart 2009 yerel seçimleri kaybedebileceklerini, bu yolsuzlukların da gündeme gelmesi durumunda seçimi kazanmak için yapacakları hamlelerin boşa çıkacağı şeklindeki telefon konuşmalarına da yer verildi.


İddianamede, ortam dinlemesinde, yolsuzlukların büyük bir bölümünün belgeli olduğunu anlatan KCK'nin üyeleri Y. diye adlandırılan kişinin sorgusuyla birlikte, yerel seçimlerden sonra dosyayı yeniden açmayı kararlaştırdıkları da belirtildi. İddianamede ayrıca, Batman Belediyesi'nden Y. isimli şahsın, yolsuzluktan dolayı sorgusunu KCK yapılanmasındaki Türkiye Yürütmesinin yaptığı şöyle kayıtlara geçti:


Mehmet Abbasoğlu : Yürütme ne yaptı ?


Turan Genç : Çağırdı onu, bizden önce çağırdı onu.


Mehmet Abbasoğlu : Öyle mi ?


Turan Genç : He yemin ederim. Onun kemiklerini kıracaktık abi, bir de bize kafa tutuyor."


Mehmet Abbasoğlu : Ramazan arkadaş o diyordu; Ramazan arkadaş o orda diyordu ….. araştırdınız diyordu içinde siz varsınız diyordu. Biliyorsunuz bunu diyordu, ikinci …… geçirdi on…………… ve bir ……. giriş girdi ki Ramazan arkadaş diyordu gelin diyordu kıyamet var diyordu yani şimdi yani nerdeyse belediye başkanını parçalamaya gelmiştik yani belediye başkanı geldi her şeye diyor sizin haberiniz var e bunu siz yaptınız diyor beraber yaptık diyor, bu durumda ne oldu ? ………nedir öyledir yani yani tamam doğrudur Y çok şey yapmış onun hakkında da biz çok şey biliyoruz ama Y da bizim hakkımızda çok şey biliyor.


Çimen Işık : Gebeyiz


Mehmet Abbasoğlu : Öyle bi durum var yani şimdi."


Sanıklar hakkında 10 yıl ile 59 yıla kadar değişen hapis cezası istemiyle Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler