YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'nın son günlerdeki ağır kayıplarının sırrı ortaya çıktı
Fikri Işık PKK'yı bitme noktasına getiren operasyonlarla ilgili önemli bir detay paylaştı. Işık, "Milli uydumuz 2,5 günde bir Kandil'in üzerinden geçip bilgi aktarıyor. Eğer bu uyduyu başka ülkeden alsaydık Kandil'in üzerinden geçerken kararacaktı" dedi.
PKK'nın son günlerdeki ağır kayıplarının sırrı ortaya çıktı
30 Eylül 2015 / 16:32 Güncelleme: 30 Eylül 2015 / 16:54

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gaziosmanpaşa Üniversitesi akademik yıl açılış töreninde  yaptığı konuşmada, son dönemde yaşanan terör olaylarına değindi. 

Terörle mücadele konusunda yoğun bir süreçten geçildiğini anlatan  Işık, "Şehitlerimiz var. Allah tüm şehitlere rahmet eylesin. Onları rahmetle  anıyorum. Gazilerimize acil şifalar diliyorum" ifadesini kullandı.

Son 13 yıldır savunma sanayisine yapılan yatırımlara işaret eden Işık, şöyle konuştu: 

KANDİL'İN ÜZERİNDEN GEÇİYOR

"Özellikle savunma sanayisine, uzay sanayisine, bu araştırmalara  yaptığımız yatırımın şu son 75 günlük süreçte son derece önemli sonuçlarını  aldık. 35 yıllık terörle mücadelede, özellikle PKK terörüyle mücadele tarihinde  son 75 gün kadar sonuç aldığımız hiçbir dönem olmadı. Elbette şehitlerimiz  oluyor. Haince, el yapımı patlayıcılarla şehit ediyorlar askerlerimizi. Karşı  karşıya gelmekten çok ciddi korkuyorlar.

2,5 günde bir...

Artık Türkiye, terörle mücadelede yerli  teknolojilerini kullanmaya başladı. Göktürk-2 uydumuz 2,5 günde bir Kandil'in üzerinden geçiyor. 2,5 gün içerisinde oradaki fiziki farklılaşmayı anında program  belirliyor, istihbarat da onun ne olduğunu tespit ediyor. O bir mühimmat deposu mu eğitim alanı mı yoksa cephanelik mi? Ona göre oradaki hedefler nokta atışıyla  vuruluyor.

Eğer bu uyduyu Türkiye kendi geliştirmeseydi, başka ülkeden almış  olsaydı çok büyük ihtimalle Kandil'in üzerine geldiği zaman kararacaktı. Şimdi Allah'a şükürler olsun, 2,5 günde bir her geçişte orada ne oluyor, ne bitiyor  görüyoruz." 

"Şu anda çalışmalarını başlattık, metro altı çözünürlükte bir uydu. Şu anda onun çalışmalarını yürütüyoruz" diyen Işık, artık insansız hava araçlarında  dışa bağımlı olmadıklarına dikkati çekti. Bölgede tüm hareketliliğin yerli insansız hava araçlarıyla tespit  edildiğini vurgulayan Işık, yerli akıllı mühimmatlar, güdümlü mermilerle de nokta  atışı yapılarak terörist hedeflerin imha edildiğini söyledi. 

ARTIK MAĞARA TANIMIYORUZ, EN GELİŞMİŞ BOMBA...

Şu ana kadar bin 300'ün üzerinde teröristin etkisiz hale  getirildiğini, 700-800 civarında yaralı bulunduğunu bildiren Işık, "300'ün  üzerinde de teslim olan terörist var. İnşallah bu mücadeleyi kendi teknolojimizi  kullanarak daha yoğun şekilde sürdüreceğiz. Artık nüfuz edici bombalarımızı  kullanmaya başladık" diye konuştu.

Bakan Işık, dünyanın en gelişmiş nüfuz edici bombasını Türkiye'nin  geliştirdiğinin altını çizerek,  şöyle devam etti: 

"Artık mağara falan tanımıyoruz. İnşallah bu mücadeleyi, elbetteki  şunu da çok iyi biliyoruz, öldürerek bu iş bitmez ama diz çöktürmeden de  bırakmayacağız. Silahlar tamamen bırakılana kadar bu mücadele sürecek. Bunu ne  için özellikle vurguluyorum; 13 yıldır savunma sanayisine yaptığımız yatırımın  bugün sonuçlarını alıyoruz. 13 yıldır özellikle savunma sanayisinin yerli  imkanlarla geliştirilmesi için mücadele ediyorduk. Yüzde 24'tü ilk geldiğimizde  yerlilik oranı. Şu anda yüzde 60'a yaklaştı. Hem de nitelik çok arttı. Artık  sadece kendi ihtiyaçlarımızı karşılamıyoruz.

Amerika'nın Skorsky  helikopterlerinin en kritik parçalarını Türkiye'de üretir hale geldik. Bu  çalışmalar bütün hızıyla devam edecek. El yapımı patlayıcıların önceden tespiti  ve imhasına yönelik yeni bir çalışmayı başlattık. Bir tek askerimiz dahi şehit  olsun istemiyoruz. Bir polisimiz daha şehit olsun istemiyoruz. Bununla ilgili  ülkemizin tüm imkanlarını seferber ettik. Bu çalışmalarda büyük bir kararlılıkla  yürüteceğiz." 

 // Yurt dışından
Say'ın Bakanı'm yaptıklarınızdan uydu veya silah bomba hepsi için gurur duyuyoruz ama lütfen bu milli olan o yaptığınızı gizlı kalsa olmazmı bu gün ABD ve Almanya Rusya yaptıkları her neyse (isim vermiyorum) kesinlikle söylemezler . Bizim Yaptıklarımız neden hep reklam gibi söyleniyor lütfen biraz dikatlı olalım saygılarımla....
30 Eylül 2015 23:56
 // nurcan
AKP NİN GÜCÜ İŞTE BU MİLLET...
30 Eylül 2015 21:04
 // Mucahit
Bak su RTE na uydu yerlestirmis teror yuvalarina girmis her seyi karistiriyor YaHu ......
30 Eylül 2015 18:58
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler