YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'nın silah bırakmasını Ergenekon istemiyor
PKK'nın silah bırakmasını Ergenekon istemiyor
07 Ağustos 2010 08:31
Terör saldırılarının referandum öncesinde yoğunlaşması soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

Türkiye'nin demokratikleşme adımlarını attığı dönemlerde terör örgütünün sahneye çıktığına dikkat çeken Kürt aydınları, PKK-Ergenekon ilişkisini yüksek sesle tartışmaya başladı. Bu isimlerden Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Aksoy, PKK eksenindeki terör olaylarının arkasındaki gerçek gücün Ergenekon yapılanması olduğunu söylüyor.

Ergenekon'un PKK'nın silah bırakmasını istemediğini dile getiren Aksoy, derin yapının örgütün ve elebaşısı Abdullah Öcalan'ın da üstünde bir güç olduğuna dikkat çekti. Aksoy, "Ergenekon'un Kürt ayağı temizlenmedikçe, ne terör olayları biter ne de Ergenekon." diyor.

Aksoy, yapılanmanın amacının terörden, savaştan siyasi ve ekonomik rant elde etmek olduğunun altını çiziyor. PKK'nın kendi başına hareket ettiğine inanmadığını söyleyen Aksoy, şöyle devam ediyor: "PKK bazı kanlı eylemleri yapmadığı halde üstleniyor. Mesela Reşadiye olayı, Dörtyol olayı, 33 er olayı. Ergenekoncu PKK'lılar var, PKK'lı Ergenekoncular var. Bu yüzden üstlenmek zorunda kaldı. Ergenekon şu anda Abdullah Öcalan'a hakim durumda. Zaten Barış ve Demokrasi Partisi de Öcalan'ın emrinde. PKK'nın içinde de derin bir yapı var. Şu anda ve acil olarak Ergenekon'un Kürt ayağına uzanılmalı. Ergenekon'un son 25 yıldır faaliyet alanı Kürtlerin yaşadığı yerlerdir. Ergenekon ayakta olduğu sürece terör bitmez." (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler