YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'nın silah bırakması için iki muhtemel tarih!
PKK'nın silah bırakması için iki muhtemel tarih!
23 Mart 2015 11:11
Ankara kulisleri PKK'nın silah bırakacağı tarihleri konuşuyor. İddialara göre zayıf bir ihtimalde olsa PKK seçim öncesi silah bırakabilir, kuvvetli ihtimal ise Ekim 2015.

Abdullah Öcalan'ın cumartesi günü Nevruz'da okunan mektubunda altı çizilen 10 maddelik taslak üzerinde görüşmelerin başlaması için HDP harekete geçti.

Görüşmelerde ana gündem maddeleri müzakere heyeti ve Meclis komisyonu kurulması olacak.

Milliyet'in haberine göre, HDP’liler, izleme heyetinin açıklanmasını ve müzakere sürecinin kısa sürede başlatılmasını istiyor. HDP kulislerinde, İmralı’da, müzakereler için uygun bir salonun şimdiden hazırlandığı, oturma düzeninin bile belli olduğu iddiası konuşuluyor.

Komisyon hazır

Öcalan’ın, PKK ’nın kongre toplaması için Meclis’te bir hakikat komisyonunun kurulmasını ve izleme kurulunun açıklanması istemesi de kulisleri hareketlendirdi. HDP’liler, Cumhurbaşkanı’nın açıklaması nedeniyle, seçim öncesi bu taleplerin karşılık bulup bulmayacağını tartışıyor. Meclis’in de 5 Nisan’da kapanacak olması nedeniyle, özellikle TBMM’de komisyon kurulması olasılığına zayıf ihtimal olarak bakılıyor.

İki şarta bağlı

Hükümetin bu çalışmayı seçim sonrasına bırakması durumunda en erken ekim ayında böyle bir yasanın gündeme getirilmesi bekleniyor. Bu da silah bırakmanın tartışılacağı örgüt kongresinin 7 ay daha geç toplanması anlamına geliyor.

Erdoğan’ın tepkisinden sonra nasıl gelişmeler yaşanacağı merakla beklenirken, PKK’nın özellikle Hakikat ve Yüzleşme Komisyonu’nun oluşturulmasını ve yapılacak kongreyi takip etmesini beklediği kaydediliyor. Bu gelişmenin olması ve İzleme Kurulu’nun sorunsuz çalışması halinde örgütün Türkiye’ye yönelik silahlı eylemlerini sonlandırmak üzere kongre yapacağı belirtiliyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler