YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'nın planını sağduyu bozdu
MİT'in raporuna göre Kuzey Irak'tan gelen grubun tutuklanacağı tahmini yapan PKK, 3 karakola baskın planladı. Tutuklama olmayınca Öcalan eylemleri devreye sokuldu
PKK'nın planını sağduyu bozdu
07 Ocak 2010 / 08:13 Güncelleme: 07 Ocak 2010 / 08:15

MİT'in hazırladığı istihbarat raporuna göre, PKK "Demokratik açılım" sürecini sabote etmek için plan hazırladı. Rapora göre örgüt, 'Kandil Grubu' adıyla gönderilen 34 PKK'lının tutuklanması beklentisiyle, 3 karakola baskın yapmak için hazırlandı.

Ancak gelen grup serbest kalınca, örgütün 'misilleme' olarak hazırladığı karakol baskın planları suya düştü. Bunun üzerine 'Öcalan eylemlerini başlatan örgüt, ardından Reşadiye'deki saldırıyı gerçekleştirdi. İstihbarat birimlerince hazırlanan değendirme raporuna göre, PKK lider kadrosu, örgüt tabanının "Artık akan kan dursun" diyerek açılım projesine destek vermesi üzerine ürkerek 'harekete geçme' kararı aldı. Bu kapsamda, sözde "iyi niyet göstergesi" olarak Abdullah Öcalan'ın talimatıyla Kandil ve Mahmur'dan 34 kişinin Habur'da güvenlik güçlerine teslim olması sağlandı. Bu sözde iyi niyetin arkasındaki asıl amaç ise teslim olan PKK'lıların tutuklanması beklentisiydi.

3 KARAKOLA BASKIN PLANLANDI

Rapora göre, Kandil grubunun tutuklanmasıyla birlikte örgüt, "Açılım bitti, hükümet iyi niyetimizi suiistimal etti" diyerek Hakkâri'nin Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova İlçesi İran-Irak-Türkiye hudut hattında 3 sınır karakoluna baskın düzenleyecekti. Dağlıca ve Aktütün benzeri planlanan saldırıların hazırlıkları tamamlanmıştı. Ancak Kandil ve Mahmur'dan gelen 34 kişinin mahkemede verdiği "Biz partimizin ve önderliğimizin aldığı karar doğrultusunda geldik. Hiçbir şekilde pişman değiliz ve bu yasadan yararlanmak istemiyoruz" şeklindeki ifadelerine rağmen serbest bırakılmaları örgütün bu planını bozdu. Bunun üzerine örgüt yönetimi, olağanüstü toplanarak yeni bir 'yol haritası' hazırladı. Abdullah Öcalan'ın İmralı'daki odası ve sağlık koşullarına ilişkin iddialar ortaya atılarak eylemler başlatıldı ve halkın güvenlik güçleriyle karşı karşıya gelmeleri sağlandı. Bu olayların hemen ardından da "sokakta kurşunlanan ve joplanan savunmasız halkımıza sahip çıkıyoruz" bahanesiyle Tokat'ın Reşadiye ilçesinde 7 askerin şehit edildiği saldırı gerçekleştirildi.

Bombacı tim uyarısı

İSTİHBARAT raporunda "sabotaj timi" uyarısı yapıldı. Buna göre PKK'nın dağ kamplarında suikast, sabotaj, uzaktan kumandalı bombalı eylem eğitimi alan 5 terörist şehir merkezlerinde sansasyonel eylemler yapmak için harekete geçti. Bu yönde gelen istihbarat bilgileri tüm emniyet ve jandarma birimlerine ulaştırıldı. Emniyet birimleri aldığı önlemlerin yanı sıra, izleme ve takip için kilit önemdeki MOBESE kameralarının bakım ve onarımını da yaptırdı. Şehir merkezlerindeki güvenlik güçleri de, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı'nın talebiyle İçişleri Bakanlığı'nın bir genelgesiyle uyarıldı.

Sabah

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler