YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'nın korkunç planı Wikileaks belgelerinde deşifre oldu
Batı tarafından desteklenen PKK'nın korkunç planı Wikileaks belgelerinde deşifre oldu.
PKK'nın korkunç planı Wikileaks belgelerinde deşifre oldu
26 Eylül 2015 / 22:21 Güncelleme: 26 Eylül 2015 / 22:39

Belgelere göre, dünyadaki tüm Amerikan büyükelçilikleri tarafından hazırlanıp ABD Kongresi'ne sunulan raporda PKK’nın kitlesel imha silahlarının üretimiyle ilgilendiğinin altı çiziliyor. 2003’ten beri PKK'yı terör örgütü kabul eden ABD'nin hiç bir girişiminin olmaması ise dikkat çekiyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  "ABD'nin yaklaşımı bizi üzmektedir. Biz bu terör örgütlerinin elinde onların silahını görünce rahatsız oluyoruz" açıklamaları 7 Haziran seçimlerinden sonra kanlı saldırılarını artıran terör örgütü PKK'ya Batı'nın verdiği desteği yeniden gündeme getirdi. 

NÜKLEER VE KİMYASAL SiLAHLAR 

Wikileaks'ta yer alan 5 Ekim 2006 tarihinde tüm dünyadaki Amerikan Büyükelçilikleri tarafından hazırlanıp talep üzerine Amerikan Kongresi’ne sunulan ‘Tehdidin azaltılmasında işbirliğinin küreselleşmesi’ başlıklı terör raporunda inanılmaz bir ifade yer alıyor. Dünya çapında bazı terör örgütlerinin kitlesel imha silahlarının (KİS) üretimiyle ilgilendiği ifade edilen raporda hali hazırda KİS programına sahip ülkelerde olmadığı ve bu türden silahları elde etmeye çalışan örgütlerin daha çok uluslararası bir yapıya sahip olduğu ifade ediliyor. Raporda aralarında PKK’nın da olduğu bazı terör örgütlerinin KİS üretimiyle ilgilendikleri açıkça ifade ediliyor. 

ABD’NİN SESSİZLİĞİ GÜNÜN ÖZETİ

ABD'den 2003 yılından itibaren PKK'yı her ne adı altında olursa olsun terör örgütü olarak kabul ettiği biliniyor. Ancak dünyadaki tüm büyükelçilerin raporları doğrultusunda senatoya sunulan böylesine vahim bir bilgi için hiç bir girişimde bulunmaması bugünlerde yaşananları adeta özetliyor. 

BM HEPSİNİ YASAKLADI

Kitlesel İmha Silahları tanımı içerisinde nükleer, biyolojik ve kimyasal silahlar giriyor. Birleşmiş Milletler tarafından yasaklanmış olan bu silahların elde edilmesi ve kullanılmasına karşı hali hazırda 43 uluslararası anlaşma bulunuyor. KİS’lerin elde edilmesi ve bu yöndeki çaba BM tarafından uluslararası savaş gerekçesi sayılıyor. ABD, 2003 yılında elinde KİS’ler olduğu gerekçesiyle Irak’a müdahale etmesiyle birlikte konu dünyanın gündemine gelmişti. 

DEMİRTAŞ'IN İKİYÜZLÜLÜĞÜ

Wikileaks’te yer alan Selahattin Demirtaş’la ilgili belgelerde eş başkanın 'Çözüm Süreci'ndeki samimiyetsizliği bir bir deşifre oldu!

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş çözüm sürecinde önemli adımların atıldığı 2010'da ABD’li diplomatlarla yaptığı görüşmede Türk hükümetinin Kürtler’e karşı ‘iyi niyet işaretleri ve çaba göstermediği yalanını uydurmuş. 

25 Şubat 2010’da ABD’nin Ankara eski Büyükelçisi James Jeffrey tarafından ‘Gizli’ ibareli olarak yazılıp CIA ve Amerikan Ulusal Güvenlik Konsey’ine gönderilen raporda Büyükelçilik yetkilileriyle o dönem BDP’nin eş başkanı olan Selahattin Demirtaş arasındaki görüşmenin detayları veriliyor. Demirtaş o dönem Türkiye’nin ana gündem maddelerinden birisi olan Anayasa reformuna yönelik hamlelerini destekleyeceğini ifade ediyor. Ancak AK Parti’nin Türkiye’deki Kürtlere yardıma yönelik reformları desteklememesinden endişe ettiklerini iddia ediyor. 

ONLAR BİLE İNANMADI

ABD’li diplomat hem Demirtaş’ın hem de Sebahat Tuncel’in açıkça PKK’yı desteklediklerini notunu düşerken Demirtaş gerçek niyetini bu görüşmede açıkça ortaya döküyor. Uluslararası toplumun AK Parti’ye verdiği desteği kesmesini isteyen aksi takdirde AK Parti’nin BDP üzerinde kurduğu sözde baskıyı güçlendireceğini iddia eden Demirtaş, Mart'ta ABD’yi ziyaret edeceğini de söylüyor. ABD’li diplomatın “Parti yetkililerinin PKK’yla aralarına mesafe koyar gibi gözükmeleri bile PKK’nın emriyle gerçekleştirilmiş olabilir” sözleri ise her şeyi açıklar durumda. 

 

AKŞAM

 // Rasim DUMAN
PKK'nin, ABD'nin "gizli cocugu" oldugunu gormek ve anlamak icin, fiilen cereyan eden hadiseleri takip etmek yeterli zaten. Akil, basiret, feraset ve insaf sahibi olan her insan bu durumu gorur....
27 Eylül 2015 06:06
 // ali
Günaydın ille biri belge yayınlayacak siz inanacaksınız hudapar herşeyi demişti ama kimse kaale almamıştı daha çok alçaklık yapacak pkk...
26 Eylül 2015 22:42
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler