YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'nın kaçırdığı askere TSK'dan şok!
Uzman Çavuş Uğur Sert, geçen yıl Aralık’ta 3 kişiyle birlikte Diyarbakır Lice yolunda kaçırıldı. 2 gün sonra serbest bırakıldı. Olayın üzerinden 6 ay geçtikten sonra Sert, ordudan atıldı.
PKK'nın kaçırdığı askere TSK'dan şok!
06 Mayıs 2014 / 08:42 Güncelleme: 06 Mayıs 2014 / 12:22

8 Aralık 2013 tarihinde Diyarbakır-Lice karayolunu kesen PKK’lılar, 4 askeri kaçırdı. Kaçırma olayından sonra başlatılan operasyonlar ve siyasilerin araya girmesiyle kaçırılanlar serbest bırakıldı. 6 ay önce kaçırılan ve serbest bırakılan askerlerden biri olan Uzman Çavuş Uğur Sert’e sicil notunun düşük çıkması yüzünden geçtiğimiz günlerde ordudan atıldığı bildirildi.

1.200 TL geri aldı

Sert’in ordudan atılmasıyla ilgili açıklama yapan Emekli Uzman Erbaşlar Derneği Başkanı Esef Merdoğlu, konunun Askeri İdare Mahkemesi’ne taşınacağını söyleyerek olayla ilgili şu bilgileri verdi: “Kaçırılıp serbest bırakılmadan sonra hukuki süreç başladı. Uğur Sert, bu yargılamada beraat etti. Ancak geçtiğimiz günlerde sicil notunun düştüğü söylenerek ordudan atıldığı tebliğ edildi. Hatta yatan maaşının bin 200 Lirası’nın da geri ödenmesi istendi. Uğur bütün işlemleri tamamladı.”

5 takdir belgesi var

Merdoğlu, sicil notunun düşük çıkmasının sadece bahane olduğunu iddia etti: “Uzman erbaşlara 3 sicil amirleri tarafından her yıl sicil puanı verilir. Puanı 60’ın altında çıkanlar ordudan atılır. Bu işlem her mayıs ayında yapılır. Uğur Sert geçen yıl 96 puan aldı. Bu yıl ise toplam 5 takdir belgesi aldı. Ancak sicim puanı 60’ın altında çıktı diye ordudan atıldı. Biz buna anlam veremedik. yaptığımız araştırmada Sert’in çalıştığı 49. Mekanize Piyade Tugayı’nda çalışan 2 asker daha kaçırıldı. Bu kaçırılma olayından sonra bu kararın alındığı söyleniyor. Son kaçırma olayındaki askerler için de aynı uygulamanın yapılmasından korkuyoruz.”

Aracı yakılan askere 3.500 TL depo faturası!

Emekli Uzman Erbaşlar Derneği Başkanı Esef Merdoğlu, askerlerin kaçırılmasından sonra yeterli desteğin verilmediğini söyledi: “Kaçırılan askerler kurtulduktan sonra onlara psikolojik destek verilmediği gibi, zararları da karşılanmıyor. Geçtiğimiz yıl da A.P adlı uzman çavuş kaçırıldı. Kaçırılması sırasında arabası yakıldı. Yanan otomobili ise jandarmanın yeddi emin deposuna çekilmiş. A.P. serbest kaldıktan sonra Jandarma Genel Komutanlığı’ndan yanan arabasının park ücreti olarak 3.500 TL istenmiş.”

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler