YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'nın ilk kez denediği taktik
Terör örgütü yandaşlarının Adana'da mahalle eylemlerinde mayın gibi üzerine basıldığında patlayan el yapımı parça tesirli bomba hazırladıkları ortaya çıktı.
PKK'nın ilk kez denediği taktik
17 Ekim 2011 / 14:53 Güncelleme: 17 Ekim 2011 / 14:55

Adana'da, 1'i ağır 4 polis ile 2 vatandaşın yaralanmasına neden olan patlamada PKK yandaşlarının mahalle eylemlerinde ilk kez denenen bir taktik geliştirdikleri ortaya çıktı.

Örgüt yandaşlarının, mayından ilham alarak, üzerine basılınca patlayan, el yapımı parça tesirli bomba hazırladıkları belirlendi. Göstericilerin, polisi üzerlerine çekmek için civarda bulunan askeri kışlayı da yem yaptıkları öğrenildi.

Gülbahçesi Mahallesi'ndeki Obalar Caddesi üzerinde, saat 15.30 sıralarında toplanmaya başayan PKK sempatizanları, yolu trafiğe kesip slogan atmaya başladı. Göstericiler, polisin gelmesi için civardaki yüksek duvar ve tellerle çevrili askeri kışlayı taşladı. Nöbet kulübelerine yapılan taşlı saldırı üzerine, askeri yetkililer durumu telefonla polise bildirdi.

Aynı saatte, askeriyeden 155 Polis İmdat hattına çok sayıda ihbar yapıldı. Olay yerine çok sayıda Çevik Kuvvet destekli Terörle Mücadele ekibi sevk edildi. Cana kasteden PKK yandaşları, askeri kışlayı taşlamaya başlamadan önce, duvar yanına kazdıkları çukura bir çuval bıraktı.

İçinde yüzlerce çivinin bulunduğu çuval, aslında üzerine basınç uygulanınca patlayacak şekilde ayarlanmış bir bombaydı. Mayından ilham alınarak geliştirilen bu taktik, örgütün mahalle eylemlerinde ilk kez uygulamaya konuldu.

Çuvalın civarında eylemlerini devam ettiren göstericiler, müdahale için bekleyen polise hava fişek ve taş atıp geri geri çekilmeye başladı. Göstericilerin üzerine giden polisler, aslında bir tuzağa çekildiklerinden habersizdi. Kaçar gibi yapan göstericileri kovalamaya başlayan polislerden birkaçı, koşarken çöp görünümlü çuvalın üzerine bastı. Basınç ayarlı bomba, büyük bir gürültüyle patlayınca içindeki çiviler bir anda etrafa dağılmaya başladı. Patlamada, Çevik Kuvvet polisleri Ali Şener, Yunus Emre Önderci, Veli Ataşçı, İbrahim Yılmaz ile Mehmet Hatip Arslan ve Mehmet Dağtekin adlı 2 vatandaş yaralandı.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedavisi devam eden polislerden İbrahim Yılmaz'ın hayati tehlikeyi atlamadığı öğrenildi. Olayla ilgili, 5 kişinin gözaltına alındığı ve soruşturmanın çok yönlü sürdüğü belirtildi.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler