YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'nın iğrenç yüzü
PKK'nın iğrenç yüzü
01 Aralık 2012 17:59
Bingöl'ün Genç ilçesinde 23-24 Kasım tarihlerinde düzenlenen operasyonda öldürülen iki teröristin cenazesinin provokasyon için 3 gündür Diyarbakır'daki Yeniköy Asri Mezarlığı'nda bekletildiği öğrenildi.

49. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı'nın koordinasyonunda, Jandarma Özel Harekat Taburu ile Jandarma Komando Taburu ve Piyade Komando Taburu, 23-24 Kasım tarihileri arasında Bingöl'ün Genç ilçesi kırsalına sevk edildi. Taarruz tipi helikopterlerin de desteği ile başlatılan operasyonda, bir grup örgüt mensuplarıyla çatışmaya girildi. Çatışmalar sonrasında 4'ü kadın 7 PKK'lı öldürülürken, 1 PKK'lı ise sağ yakalandı. Öldürülen PKK'lılar H.C., ile kadın terörist İ.G.'nin cenazeleri 27-28 Kasım tarihlerinde Diyarbakır'a getirildi.

Yeniköy Asri Mezarlığında düzenlenecek defin işlemlerinin terör örgütü propagandasına dönüşmemesi için sabah saatlerinde mezarlıkta arama yapan Diyarbakır Emniyeti, mezarlıkta çok sayıda örgütsel pankart ve bayrak ele geçirdi. Mezarlığın ana kapısı önünde güvenlik önlemi alan emniyet güçleri, herhangi bir provokasyona karşı tedbiri üst düzeyde tutuyor. Grubun, toplu şekilde ana kapıdan Yeni Hal 3 Caddesi'ne çıkmasına izin vermedi.

Emniyet güçleri, polis otosundan yaptığı anonsta, "Asri mezarlık morgunda bulunan gruba sesleniyorum. Cenaze defin işlemlerini yapabilirsiniz. Sevgili Diyarbakırlılar, bu konuda lütfen yanlış bilgilendirilmeyin. Mezara giriş ve çıkışlarınıza izin verilmektedir. Tüm defin işlemlerini yapabilirsiniz. Bunların tümünü destekliyoruz. Yanınızda tedbir amaçlı bulunuyoruz ancak Yeni Hal 3 nolu caddenin ana arter olması ve Mardin Yolu'na bağlanan şehirler arası yol olması münasebeti ile kamu güvenliği, yol kapanabileceği ve bölgenin genel sağlığı tehlikeye düşebileceği münasebeti ile çıkışınıza izin verilmemektedir. Bu konuda tedbir amaçlı, provokasyonların olabileceği için duruyoruz. Yapılabilecek provokasyonlara kanmamanızı rica ediyoruz." ifadelerine yer verdi.

PKK/KCK'lı yöneticilerin, öldürülen PKK'lıların ailesine baskı yaptığı, cenazeleri defnedilmesine izin vermediği öğrenildi. Söz konusu cenazelerin 3 gündür provokasyon amaçlı bekletildiği belirtildi. Cenazeleri fırsata çevirmek isteyen PKK'nın şehirde kepenk kapatma eylemi yapılmasını istediği, halkın bu karara uymamasından dolayı dükkan dükkan dolaşarak kepenklerin kapatılması yönünde halka baskı yaptığı kaydedildi. Kepenklerin kapatılmasının sağlanmasından sonra cenazelerin yarın toprağa verileceği ileri sürülüyor. Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler