YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'nın hain planı deşifre oldu: IŞİD'li diye yattı...
Kandil'in “IŞİD'in yaralıları Türkiye'de tedavi ediliyor” propagandası Emniyet'in dikkati sayesinde bozuldu.
PKK'nın hain planı deşifre oldu: IŞİD'li diye yattı...
18 Ekim 2014 / 14:00 Güncelleme: 18 Ekim 2014 / 14:07

Çok sayıda asker ve polisin ölüm emrini veren PKK'nın Diyarbakır sorumlusu geçen hafta hastanede yakalanmıştı.

“Sofi” kod adlı Selahattin Dilek, Suruç Devlet Hastanesi'ne topuğundan yaralı olarak gelmiş. Kendisini “Şakir Ali” olarak tanıtmış ve IŞİD militanı olduğunu söylemiş. CHP de yaralı IŞİD'lilerin Şanlıurfa'da tedavi edildiğini öne sürmüştü.

Kobani'deki çatışmalardan yaralı olarak Suruç Devlet Hastanesi'ne gelen ve kendisini IŞİD militanı olarak tanıtan teröristin yalanını yüz tanıma sistemi ortaya çıkardı.

Suruç Devlet Hastanesi acil servisine yaralı olarak gelen ve kendini IŞİD militanı 'Şakir Ali' diye tanıtan PKK'lının oyunu kısa sürdü. Emniyet olaya el koydu, kendini IŞİD'ci diye tanıtan kişinin PKK'nın Diyarbakır sorumlusu Selahattin Dilek olduğu ortaya çıktı.

Olayın detaylarını anlatan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Ateşli silah yaralanması ve sağ topuk kırığı ile Suruç Devlet Hastanesi'ne kendi imkânlarıyla gelen şahsın, ortopedi servisine yatışı yapılmış. 2 gün sonra terörle mücadele ekiplerince hastane çalışanlarına bilgi verilmeden Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesine nakledilmiş. Tedavisinin bitmesi sonrası 13 Ekim'de de gözaltına alınmış” dedi. 

Müezzinoğlu, yüz tarama sistemiyle kimliği belirlenen söz konusu kişinin Şakir Ali değil, 'Sofi' kod adını kullanan PKK'nın Diyarbakır sorumlusu Selahattin Dilek olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Müezzinoğlu, IŞİD militanı kimliğini kullanan bu kişinin bir taşla iki kuş vurmak istediğini belirterek, “Hem tedavi olup ihtiyacını karşılarken bir taraftan da Türkiye hakkında yanlış intiba uyardıracak. Türkiye'nin gerekli önlemleri alması gerekiyor. Ya bu kişi tedavi edildikten sonra gidip Diyarbakır'daki olaylara karışsaydı? IŞİD'ci tedavi edilip olay çıkarttı denilirdi” değerlendirmesini yaptı.

Hakkında 3 ayrı dosya bulunan Selahattin Dilek, verdiği ifadede, çatışmalarda ağır yaralandığını belirterek, “Suçlamaları kabul etmiyorum. Benim PKK örgütü ile bir bağım yok. Tam olarak kendimde değilim, geçmişimle ilgili bazı şeyleri de hatırlamıyorum” dediği öğrenildi. 

Selahattin Dilek, mahkemede yapılan teşhis tutanakları ve örgüt yöneticileri ile çekilen fotoğrafları gösterilince de, “Teşhis tutanaklarını kabul etmiyorum. Bana isnat edilen eylemleri kabul etmiyorum. Dosyada bulunan fotoğraflardaki şahıs bana benziyor olabilir. Ancak ben değilim, fotoğrafta oynama yapılmış olabilir” diye konuştu.

1995'te PKK'ya katıldığı kaydedilen Selahattin Dilek'in 2013'te Diyarbakır'da Kralkızı Barajı Koruma Bölüğü ile Topçular Jandarma Karakolu'na yönelik saldırı eylemleri ile 2012'de Diyarbakır Dicle'de Özel Harekât Şube Müdürlüğü'ne saldırı eylemini organize ettiği bildirildi.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

Etiketler: ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler