YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'nın gizli oyunu!
PKK'nın gizli oyunu!
06 Şubat 2012 07:13
PKK, önce infaz ediyor sonra 'kahramandı' diyor
Özel yetkili savcıya 100 sayfalık ifade veren 'Kazım' kod adlı gizli tanık, Resul Al-tınok'un, Öcalan'ı eleştirdiği için öldürüldüğünü söyledi. Sonra kahraman ilan edilen Altınok'un infazını ise şöyle anlattı: "Günlerce bir mağaranın tavanına astılar. Edep yerlerine vurdular. Kendi mezarını kazdırdılar ve tek kurşunla vurup öldürdüler."

PKK'daki iç infazlara yönelik başlatılan soruşturma tüyler ürperten gerçekleri ortaya çıkarıyor. Yıllarca terör örgütünün yönetiminde yer alan 'Kazım' kod adlı gizli tanık, şahit olduğu onlarca infazı özel yetkili savcıya anlattı. Gizli tanık, Çetin Güngör, Bakir Karer ve Cemile Kaytan ile birlikte Öcalan'ı eleştiren ilk grubun içinde yer alan Resul Altınok'un, işkence edilerek öldürüldüğünü ifade etti. Savcıya 100 sayfalık beyanda bulunan gizli tanık, Altınok'un Öcalan tarafından infaz ettirildiğini belirtti. Gördüklerini ise şu sözlerle özetledi: "İnfazı Ali Haydar Kaytan yerine getirdi. Günlerce bir mağaranın tavanına baş aşağı astılar, edep yerlerine kamçılarla vurdular. Sonra çıkartıp kendisine bir mezar kazdırdılar. O, mezarı kazarken tek kurşunla vurup öldürdüler."

Gizli tanık Kazım, terör örgütünün, Resul Altınok gibi, 'Viyan Soran' kod adlı Süleymaniyeli Leyla Wali Hasan'ı da önce öldürdüğünü, sonra kahraman ilan ettiğini kaydetti. PKK'nın dağ kadrosunda 8 ay kaldıktan sonra pişmanlık yasasından yararlanarak evine dönen Yusuf Tören de, örgüt içinde birçok günahsız gencin infaz edildiğini anlattı. Bu gençlerin ailelerine ise "Oğlunuzu askerler öldürdü." bilgisinin verildiğini söyledi.

 

Diyarbakır'daki özel yetkili cumhuriyet savcısının başlattığı terör örgütü PKK'nın iç infazlarına yönelik soruşturmada önemli bir gelişme yaşandı. Yıllarca PKK'nın yönetiminde görev alan bir kişi, gizli tanık, 'Kazım' kod adıyla açıklamalarda bulundu. Öcalan'ın PKK'yı kurduğu ilk günlerden 1980'li yılların sonuna kadar örgütte etkin olarak görev yapan gizli tanık Kazım, onlarca infazı özel yetkili savcıya anlattı. Gizli tanık, Çetin Güngör, Bakir Karer ve Cemile Kaytan ile birlikte Öcalan'ı eleştiren ilk grubun içinde yer alan Resul Altınok'un, halen PKK yönetiminde olan Ali Haydar Kaytan'ın emriyle işkence çektirilerek öldürüldüğünü belirtti.

Gizli tanık 'Kazım', terör örgütünün infaz ederek kahraman ilan ettiği kişilerden birinin de 'Viyan Soran' kod adlı Irak Süleymaniyeli Leyla Wali Hasan olduğunu dile getirdi. Kazım, "Öcalan'ın yakalanmasından 2005 yılına kadar örgütte ciddi bir gerileme oldu. Yeniden bir diriliş gerekiyordu. Öcalan'a tecrit uygulandığının gündeme getirildiği sırada Karayılan'ın talimatıyla Leyla Wali Hasan öldürüldü." dedi. Leyla Wali'nin PKK'nın Irak'ta kurduğu Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi (PÇDK) yönetimine kadar yükseldiğini, 2005 yılında da HPG'nin alan sorumluluğuna getirildiğini anlatan gizli tanık, Wali'nin öldürüldükten sonra kahraman ilan edildiğini söyledi. Gizli tanık, "Karayılan, Leyla'nın şiddet karşıtı olan diğer PKK'lı yöneticilerle irtibata geçtiğini tespit etti. Karayılan'ın talimatıyla, kendisini yaktı görüntüsü verilerek öldürüldü. Süleymaniye'ye gömülen Leyla için göstermelik bir tören düzenlendi." dedi.

Terör örgütü PKK'nın dağ kadrosunda 8 ay kaldıktan sonra pişmanlık yasasından yararlanarak evine dönen Yusuf Tören, şahit olduğu örgüt içi infazları anlattı. Bitlis'in Mutki ilçesine bağlı Çitliyol köyünden 1993 yılı Aralık ayında PKK terör örgütüne katılan Yusuf Tören, 8 ay sonra teslim oldu. Örgütün, ayrılmaya karar verenleri kurşuna dizdiğini anlatan Tören, bunların ailelerine de 'çocuğunuzu asker öldürdü' bilgisinin ulaştırıldığını söyledi. Tören, "O dönemde benimle beraber pişman olup kaçmaya karar veren 'Selvin' kod isimli bir bayan vardı. Bunun kaçacağını anladılar ve kurşuna dizdiler. Örgüt içerisinde birçok günahsız genci infaz ediyorlardı. Bazen de örgütten kaçacağını düşündükleri gençleri ölüm riskinin çok yoğun olduğu eylemlere gönderiyorlardı." dedi.

Yusuf Tören, PKK'lıların her defasında, teslim olanların askerler tarafından öldürüldüğünü, sadece dağda yaşama şanslarının bulunduğunu söylediklerini kaydetti. Tören, yaşadıklarını şöyle anlattı: "PKK'lıların ne kadar cani ve katil olduklarını kendi gözlerimle gördüm. Ailemi, kardeşlerimi, köyümü özlemiştim. Kaçsam örgüt öldürecek, teslim olsam devlet öldürecek ne yapacağım bilmiyor, çok zor durumdaydım. Af çıktığından haberimiz yoktu. Muş'ta 2 defa kaçmayı denedim. Ama beni bularak 3 kişiden oluşan kendilerinin mahkeme dediği bilirkişilerin karşısına çıkardılar. Bitlis'in Mutki ilçesi Cevizli köyüne korucuları vurmak için inmiştik. Arkadaşlarım kaçınca ben koruculara teslim oldum. Onlara 'Beni devlete teslim ederseniz öldürecek. Ölmeden önce beni köyüme götürün, ailemi ve kardeşlerimi göreyim, haklarını helal etmelerini isteyeyim.' dedim. Bir korucu kendi isteğimle teslim olduğum için af yasasından yararlanabileceğimi söyledi. Çok şaşırdım. Dağda bize 'teslim olursanız devlet sizi öldürür' diyorlardı. Hiç olay işlemediğim için 2,5 yıl ceza verildi. Cezamı çektikten sonra baba evine döndüm." ifadelerini kullandı. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler