YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'nın "Gitarcı" olarak bilinen keskin nişancısı öldürüldü
Teröristlerin Yüksekova'dan kaçmasını engellemek amacıyla düzenlenen operasyonda, aralarında bir keskin nişancının da bulunduğu 13 terörist etkisiz hale getirildi.
PKK'nın "Gitarcı" olarak bilinen keskin nişancısı öldürüldü
12 Nisan 2016 / 10:01 Güncelleme: 12 Nisan 2016 / 10:11

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde devam eden operasyonlarda, güvenlik kuvvetlerine teslim olmaktan veya ölmekten başka bir seçeneği kalmadığını anlayan teröristlerin, oluşturulan güvenlik çemberinden kaçma çabaları başarısız oldu. 

İki farklı terörist grubunun 10 Nisan günü saat 22.00 civarında Yüksekova'dan Şemdinli istikametine doğru kırsal alanı kullanarak ilerlediği, operasyon kapsamında dış kuşakta görevli komando unsurları tarafından kullanılan keşif gözetleme sistemleri aracılığıyla tespit edildi. Durumun 3'üncü Piyade Tümen Komutanlığı Harekat Merkezine bildirilmesi üzerine teröristlerin Yüksekova'dan kaçmasına engel olmak ve kırsalda bulunan diğer teröristler ile birleşmelerini engellemek amacıyla kaçış güzergahlarını kapatacak şekilde bölgeye helikopterlerle komando ve jandarma unsurları sevk edildi.

Bölgede bulunan birliklerin ateş desteği ile dar bir alanda sıkıştırılan teröristlerden 3'ü gece bölgeden kaçma girişimleri sırasında etkisiz hale getirildi. Ölenlerden birinin taşıdığı gitar çantasında zagros keskin nişancı tüfeği bulunduğu görüldü. Yapılan incelemede, etkisiz hale getirilen teröristin, "gitarcı" olarak bilinen, örgütün Yüksekova'daki keskin nişancısı olduğu, yanına verilen iki korumayla gece tecrit bölgesinden kırsala kaçırılmaya çalışıldığı anlaşıldı.

Havanın aydınlanması ile diğer teröristlerin yakalanması amacıyla devam eden operasyonda güvenlik güçleri bataklık bölgesinde 6 koldan arama başlattı. Teröristlerle güvenlik güçleri arasında yaşanan temas sonrası çıkan çatışmada 10 terörist daha etkisiz hale getirildi. Teröristlerin üzerinde yapılan aramalarda 3 biksi makineli tüfek, 5 Kalaşnikof piyade tüfeği (AK-47), 4 RPG-7 roketatar, 1 adet Kanas piyade tüfeği, 4 tabanca ile 6 sırt çantası içinde 2 bin muhtelif çapta mühimmat, C4 patlayıcı ve düzenekler ele geçirildi.

Öte yandan keskin nişancının üzerinden çıkan krokide Yüksekova şehir merkezinde bir evin işaretlendiğini tespit eden güvenlik güçleri, söz konusu eve düzenledikleri operasyonda 39 Kalaşnikof tüfek ve 4 bine yakın mermi ele geçirdi. Yapılan araştırmada, silahların daha önce ölen teröristlere ait olduğu ve depo olarak kullanılan eve diğer teröristlerce ileride yedek kullanım amaçlı olarak nakledildiği öğrenildi. 

Sinsi tuzak etkisiz hale getirildi

Başarılı operasyonları engellemek için barikatlara, çukurlara, ev ve bahçelere tuzak kuran teröristlerin Silopi'de hazırladığı hain tuzak, güvenlik güçlerinin dikkati sonucunda fark edildi. Teröristlerin bir evin duvarında asılı duran lambanın içine bombaatar mühimmatı ile tuzakladığı el yapımı patlayıcı etkisiz hale getirildi.

Şırnak'ta devam eden operasyonlar

Şırnak’ta bölücü terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek için devam eden operasyonlarda teröristler tarafından kurulan barikatlar kaldırılıyor. Teröristlerce güvenlik güçlerine zarar vermek için yollara, duvarlara, bina girişlerine, toprak altına tuzakladıkları birçok el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha ediliyor. 

Ayrıca teröristlerin vatandaşlara ait binalarda oluşturdukları yaşam alanları, gözetleme amaçlı açılan mazgallar, evlerden evlere geçiş amacıyla kullanılan tüneller ile kazılan çukurlar da tek tek kapatılıyor. 

 

 

AA

 // bdr
Etkisiz hale getirildi lafa bakın yahu ülkede teröriste öldürüldü bile denilemiyor neredeyse ama sn.cumhurbaskanina hakarete gelince ozgur oluyor bütün serefsizler...
12 Nisan 2016 10:21
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler