YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'nın elinde hala tutsaklar var!
İçişleri Bakanı Muammer Güler, PKK tarafından kaçırılan ve halen örgütün elinde bulunan 2 geçici köy korucusu ile 1 sivil vatandaşın bulunması için çalışmaların sürdüğünü açıkladı.
PKK'nın elinde hala tutsaklar var!
02 Nisan 2013 / 15:44 Güncelleme: 02 Nisan 2013 / 16:31

Bakan Güler, Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Kazım Kurt’un PKK tarafından kaçırılan vatandaşlarla ilgili TBMM’ye verdiği yazılı soru önergesini cevaplandırdı.

Verilen cevapta, kaymakam adayı, polis ve askerlerin dışında geçici köy korucuları Eshet Faruk ve Sadi Özatak ile sevil vatandaş Mahsum Yavalak’ın bölücü terör örgütü mensupları tarafından kaçırıldığı belirtildi. Kaçırılanların bulunabilmesi maksadıyla konuya ilişkin istihbarat faaliyetlerine devam edildiği ifade edilen açıklamada, “Kaçırılanların bulunabileceği alanlar ile mücavir bölgelerde, Komando ve Jandarma Özel Harekat birlikleri ile operasyonel faaliyetler icra edilmekte, geçici köy korucuları görevlendirilmekte, arazi, iklim ve tehdit durumu dikkate alınarak helikopter ve IHA’larla keşif faaliyetlerine devam edilmektedir.

Ayrıca İçişleri Bakanlığının 'Yol Güvenliği' konulu genelgesi kapsamında teröristle mücadele bölgesinde yol kontrol ve arama noktaları tekrar belirlenmiş ve bölgede görevli tüm güvenlik kuvvetlerine sorumluluk sahaları tahsis edilerek bu türde kaçırma eylemlerinin engellenmesi maksadıyla alınan emniyet tedbirleri artırılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Soru önergesine verilen cevabı değerlendiren Milletvekili Kurt, terörün uzun süreden beri ülkeyi meşgul eden ve çözülmeyen bir sorun olduğunu belirtti. Kurt, önergesine verilen cevapta, örgütün mart ayında serbest bırakılan 8 vatandaşın yanında 3 kişi daha kaldığının ortaya konulduğunu, bunun üzerine tekrar bir yazılı soru önergesi verdiğini belirterek şu soruları yönelttiğini açıkladı:

“Halen terör örgütünün elinde bulunan geçici köy korucularından Eshet Faruk ve Sadi Özatak ile sivil vatandaşımız Mahsum Yavalak’ın salıverilmeleri söz konusu mu? Bu vatandaşlarımızın salıverilmesi konusunda kararı kim vermektedir? Alıkonulan bu 3 kişi neden daha öncekilerle salıverilmemiştir? Komando ve Jandarma Özel Harekat Birliklerine operasyon yapma yetkisini hangi kurum veya kurumlar vermektedir? Kamu personeli olduğu için kaçırılanların, kaçırıldıkları süre içerisindeki mali, özlük ve sosyal haklarıyla ilgili nasıl bir işlem yapılmıştır?“

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler