YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'nın elebaşlarından Karayılan ne dedi?
Murat Karayılan, İngiliz The Times gazetesine verdiği mülakatta isteğini açıkladı
PKK'nın elebaşlarından Karayılan ne dedi?
26 Mayıs 2009 / 16:39 Güncelleme: 26 Mayıs 2009 / 00:00

Karayılan, 'Türkiye, yerel parlamento kurmamıza izin versin'

PKK'nın elebaşlarından Murat Karayılan, çözümden ne anladığını açıkça söyledi. Karayılan, İngiliz The Times gazetesinden Anthony Loyd’a Kandil'de verdiği mülakatta bakın ne dedi.   


PKK terör örgütü elebaşlarından Murat Karayılan, sonunda “çözümden ne anladığını” açıkça söyledi. Karayılan, İngiliz The Times gazetesinden Anthony Loyd’a Kandil dağında verdiği mülakatta, “Türkiye, kendi yerel parlamentomuzu kurmamıza izin versin” dedi.


“TÜRKİYE, YEREL PARLAMENTO KURMAMIZA İZİN VERSİN”


PKK terör örgütü elebaşlarından Murat Karayılan, sonunda “çözümden ne anladığını” açıkça söyledi.


Karayılan, İngiliz The Times gazetesinden Anthony Loyd’a Kandil dağında verdiği mülakatta, “Türkiye, kendi yerel parlamentomuzu kurmamıza izin versin” dedi.
“Bir dönüm noktasındayız” diyen Karayılan, şöyle konuştu;


“Kürtler savaşa devam etmek istemiyorlar. Kürt sorununu daha fazla kan dökmeden çözebileceğimize inanıyoruz. Türkiye sınırları içinde, barışçı ve demokratik bir çözüme hazırız” dedi.


“İNGİLİZLER YAPTI, TÜRKİYE DE YAPSIN”


PKK elebaşısı, çözüm önerisini ise şöyle açıkladı;


“İngiltere, İskoçların isteğini, kendi parlamentolarını kurmalarına izin vererek kabul etti. Türklerin de bizimle yapmaları gereken bu. İrlanda tarihini okuyorum ve sürece dahil olan insanlarla temas halindeyim. Bu sorundaki gelişmeleri ve etapları biliyorum. Türkiye’nin de sorunu, İngiltere’nin çözdüğü gibi çözmesine ihtiyaç var”


PKK militanlarına “1 Haziran’a kadar pasif savunma içinde bulunmaları emrini verdiğini” de söyleyen Karayılan, genel af ve Öcalan’ın serbest bırakılması konusundaki soruları ise şöyle yanıtladı;


“Bir savaş var. Hem Türk, hem de Kürt halkları bundan zarar gördü. İki tarafın da birbirini affetmesi gerekiyor. Buna herkes, Öcalan da dahil olmalı. Affedebilmek barış için gerekli. Kürtler ve Türkler yeni beyaz bir sayfa açmalı”


Karayılan şöyle devam etti;


“Bir yol ayrımındayız. Türkiye, iki yoldan birini seçmeli. Eğer bizim barış teklifimizi seçmez ve bize saldırmaya devam ederse, tabii ki biz de elimizden gelen tüm imkanlarla kendimizi savunuruz. Buna, misilleme de dahildir. Bize istedikleri kadar terörist desinler. Türkiye sonunda PKK’nın Kürt soruna çözümün gerçek parçası olduğunu kabil etmek zorunda”.


Hürriyet


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler