YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'nın dağ kadrosu çöktü!
​Güvenlik güçlerince doğu ve güneydoğu bölgelerinde kararlılıkla sürdürülen operasyonlar sonucunda, terör örgütü PKK'nın dağ kadrosuna katılımlar son 3 yılda ciddi oranda azaldı.
PKK'nın dağ kadrosu çöktü!
14 Mayıs 2016 / 13:14 Güncelleme: 14 Mayıs 2016 / 13:19

Terör örgütünün doğu ve güneydoğu illerinde yürüttüğü gerek "çukur siyaseti" gerekse baskı ve yıldırma politikalarından bıkan bölge halkı, bir taraftan yeni katılımları engellerken diğer taratan da kaçırılan çocuklarını örgütün elinden kurtarmaya çalışıyor.

Emniyetin verilerine göre, 18 yaş altı kırsala katılım 2014'te 336, 2015'te 254 olarak kayıtlara geçti. Bu yılın 5 ayında ise 12 gencin terör örgütüne katıldığı belirlendi.

Katılımların operasyonların başlamasının ardından azalmasını değerlendiren güvenlik analisti Abdullah Ağar, bu durumun devletin kararlılığının doğal bir sonucu olduğunu söyledi. 

HALK ARTIK ÇOCUKLARINA SAHİP ÇIKIYOR

Terör örgütünün geçmişte bölge halkını korkutarak uyguladığı propaganda sonucu, ailelerinden kopardığı çocukları "dağa" çıkarttığını belirten Ağar, son dönemde ise bu durumun tersine döndüğünü, bölge halkının çocuklarına sahip çıktığını ve dağa götürülen çocuklarını da kurtarmaya çalıştığını anlattı.

"Terör örgütü bir sıvı gibidir, çatlak bulursa sızıp toplumu etkilemeye çalışır" diyen Ağar, terörle ne kadar kararlı mücadele edilirse ve toplum bunu ne kadar benimserse o oranda örgüte katılımların azalacağını kaydetti.

HALKIN KANINI EMDİLER

Ağar, terör örgütünün bugüne kadar halkın kanını emdiğini, bölgedeki vatandaşları bir taraftan katlederken, diğer taraftan da içine gizlenerek faaliyetlerini sürdürmeye çalıştığını ifade ederek, örgütün bunun için zaman zaman yöntem değişikliğine gittiğini bildirdi.

Örgütün her kesim ve aşiretten kandırarak kendi safına çektiği gençleri güvenlik güçlerinin karşısına çıkarttığını, geride kalan ailelerini ise çocukları üzerinden istismar ettiğini dile getiren Ağar, "Devlet gücünü ve kararlılığını ortaya koyduğunda terör örgütüne katılımlar azalıyor. Halkı kazanan, mücadeleyi de kazanır" dedi.

VATANDAŞLAR ÖRGÜTTEN KORKUYORDU

Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Bülent Orakoğlu ise ayrılıkçı tüm terör örgütlerinin, katılım sağlamak amacıyla "zora" başvurduklarına işaret etti. 

"Geçmişte Kürt halkı örgütten korktuğu için küçük yaşta çocuklarının götürülmesine bir şey diyemiyordu, şimdi açıkça karşı çıkıyor" değerlendirmesinde bulunan Orakoğlu, çocuk ve gençlerin terör örgütü saflarında savaştırılmasının uluslararası bir suç olduğunu ve bundan BM'in de rahatsızlık duyduğuna dikkati çekti.

PKK'nın son dönemde yalnız kaldığını ve eylemlerinde sivilleri de hedef almasının altında yatan nedenlerin başında bunun olduğunu belirten Orakoğlu, "Örgüte halk destek vermiyor, sadece küresel güçler destekliyor" şeklinde konuştu.

Orakoğlu, küresel güçlerin bu nedenle Türkiye'yi çözüm sürecine dönmeye zorladığını da sözlerine ekledi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler