YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'nın çocuklarla propaganda oyunu
PKK'nın çocuklarla propaganda oyunu
31 Ocak 2012 07:33
Polis, taş atan çocuklarla ilgili örnek bir çalışmaya imza attı.

Buna göre terör örgütü, çocukları 'devlet despot, zalim ve vicdansız' propogandası yapmak için kullanıyor. Çözüm ise polisin empati kurarak 'mağdur çocuklara' sahip çıkması.

Terör örgütü PKK/KCK'nın gerçekleştirdiği sokak gösterilerinde çocukların polise taş atması 'empati' ile engellenecek.  Afyon Polis Meslek Yüksek Okulu, başta Doğu ve Güneydoğu olmak üzere büyük şehirlerde düzenlenen korsan eylemlerde polise taş atan çocuklara dönük 'örnek' bir proje geliştirdi. "Taş atan çocuk mağdur çocuktur" sloganı ile başlatılan projede örgüt yandaşları tarafından kullanılan küçük çocuklara sahip çıkılması hedefleniyor.

FEVRİ DAVRANIŞLARDAN KAÇININ

Mezun olacak polislere yönelik hazırlanan projede, çocuklara önyargılı yaklaşılmaması gerektiğinin altı çizildi. Teşkilat mensuplarının yaptığı 'fevri' ve 'olumsuz' hareketlerin devletin 'despot, zalim, vicdansız' olarak nitelendirilmesine ve etnik bir temel üzerinden aleyhte propaganda yapılmasına yol açtığına dikkat çekildi.

EMPATİ KURUN

Polis Okulu Rehberlik ve Psikolojik Danışma Büro Amiri Murat Tezcan tarafından hazırlanan proje, sokak eylemlerine "alet" edilen çocuklarla iyi bir "empati" kurularak, sağduyu ile hareket edilmesini öngörüyor. Çocukları suça iten etkenlerden uzaklaştırılması amaçlanırken "Suça sürüklenen ya da kanunsuz gösterilerde kullanılan çocuklara polis olarak devlet şefkat-yardım elini uzatılmalı. Küçük çocukları topluma kazandırmak için çaba gösterilmeli" görüşü dillendiriliyor. Çocuklarla 'sıcak' ilişki kurulması ve bu ilişkinin kısa sürede 'bitirilmemesi' gerektiği kaydediliyor.

ÇOCUKLAR DAĞA ÇIKABİLİR

İstismar edilen çocukların terör örgütlerinin eline düşmemesi için herkese görev düştüğünü hatırlatan  Tezcan, "Terörist muamelesi yaptığımız çocukların yarın dağa çıkma olasılıkları fazlaca arttığını unutmamalıyız" uyarısında bulunuyor.

SEMPATİNİN ÖNEMİ

Psikolog Murat Tezcan,Terör örgütü PKK/KCK'nın küçük çocukları ön saflara sürerek, sempati topmaya çalıştığını belirtti. Tezcan, çocukların kullanılmasının nedenlerini şöyle sıraladı:

* Çocukları kandırarak kullanmak yetişkinlere oranla daha kolay.

* Çocukların ceza ehliyetinin olmaması veya az olması.

* Çocukların yetişkinleri oranla daha az şüphe çekmesi.

* Güvenlik güçlerinin çocuklara karşı daha tavizkar davranacağının bilinmesi.

* Güvenlik güçlerinde yer alan bazı personelin fevri hareketleri sonucunda güvenlik güçlerini dolayısıyla da devleti
'despot, zalim, vicdansız' olarak nitelendirerek, etnik temel üzerinden bir propaganda yürütmek.

* 'Çocuk ve kadınlarımızla topyekun mücadele veriyoruz. Çocuklarımız dahi bu kadar cesur ve kararlıdır' mesajlarının hedef kitleye ulaştırılması. (Bugün)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler