YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'nın 1 numarası öldürüldü, örgüt felç geçirdi
2 Mayıs'ta PKK'nın orta saha sorumlusu Ekrem Güney'in Lice'de öldürülmesi örgütü adeta felç etti. Güney, PKK'nın Türkiye'deki 1 numarasıydı.
PKK'nın 1 numarası öldürüldü, örgüt felç geçirdi
07 Mayıs 2016 / 09:11 Güncelleme: 07 Mayıs 2016 / 10:01

Terör örgütü PKK’nın Türkiye’deki bir numaralı adamı olan ve başına 1.5 milyon liralık ödül konulan Ekrem Güney ile yardımcısının ölümü örgütte şok etkisi yaptı.

Azad Siser kod adlı Güney, Diyarbakır Lice'nin Hedik ve Seyrek köyleri arasında 2 Mayıs günü diğer 13 teröristle birlikte öldürülmüştü.

PKK'NIN TÜRKİYE'DEKİ 1 NUMARALI İSMİ

Örgütün Türkiye'deki 1 numaralı adamı olan ve "aranan teröristler" listesinde 1.5 milyon liralık "Mavi" listede bulunan Güney, sözde Orta Saha (Diyarbakır, Erzurum, Bingöl, Elazığ, Batman, Bitlis, Muş) sorumlusu olarak 2014'te Türkiye'ye gönderildi.

Örgütün silahlı kanadı HPG'nin 12 kişilik sözde komuta konseyinde yer alan Güney, 24 yıldan beri dağ kadrosundaydı. Silvan, Sur ve Bağlar'a gelen teröristleri özel olarak seçip gönderdi, Sur'daki çatışmaları koordine etti.

193 KİŞİNİN KATİLİ

Hakkında Diyarbakır, Erzurum, Hakkâri, Van, Bingöl başsavcılıklarınca yakalama emri olan Güney, 73 silahlı eylemde aralarında asker, polis, korucu ve sivillerin yer aldığı 193 cinayetin eylem talimatını vermekten aranıyordu. Güney'le birlikte öldürülen teröristlerden 4'ünün de yakın koruması olduğu belirlendi. 

ARSLAN BİNBAŞI'NIN ŞEHİT OLDUĞU SALDIRIDAN DA O SORUMLU

Terörist Güney'in, 11 Ağustos 2008'de Erzincan Kemah'ta Yarbay Miktat Şamdancı'nın da aralarında olduğu 9 askerin şehit olduğu bombalı saldırının talimatını verdiği öğrenildi.

Ayrıca 19 Ekim 2011'de Irak topraklarından sızan 200 PKK'lı, Ekrem Güney'in talimatıyla eşzamanlı Çukurca İlçe Jandarma Komutanlığı, Sivritepe, Bayraktepe üs bölgesi, Gediktepe Jandarma Sınır Komutanlığı, Keklikkayası sınır noktası ile TOKİ polis lojmanlarına saldırmış ve 25 asker şehit olmuştu.

Yine 17 Ağustos 2011'de Hakkâri Çukurca karayolunda Özel Kuvvetler Komutanı Binbaşı Yavuz Başayar'ın da bulunduğu 12 güvenlik görevlisinin şehit olduğu saldırı ile 27 Temmuz 2015'te Muş Malazgirt'te ilçe jandarma komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız'ın şehit olduğu saldırıdan sorumluydu.

17 ve 25 Mart 2016'da Diyarbakır-Bingöl karayolundaki Mermer karakolunda 10 askerin şehit olduğu saldırılarla 31 Mart'ta Diyarbakır'da 8 polisin şehit olduğu polis servis aracına saldırının talimatını verdiği belirlendi. En son 12 Nisan 2016'da Diyarbakır Hani'de 3 asker, 1 Mayıs 2016'da da Dicle'de bir askerin şehit olduğu saldırıların talimatını verdiği ortaya çıktı.

 

SABAH

fatsa,sivas maraş,hatay hattıyla uyarıyordu bizi
 // hursit dilaver
hadi bu da son olsun. 1970lerde HALKLARIN KARDEŞLİĞİ denilince,allah allah bu ne demek. tabi ki kardeşlik iyidir falan derdik. meğe,daha o yıllarda bu lafları edenler, o zamanın komunist solcu ögrenci liderleriydi.CHP nin 78 iktidarı sırasında da aşağıda anlattığım 'memleketimize gidelim'sözüne ilave edeyim. diyarbakır üçağında PASAPORT soruluyordu beyler.sizler yaşamadınız ama bizler yaşadık.tvde bir paşa kürtlerin karda yürürken kart kurt sesinden adlandırıldığını söylerken biri de......
07 Mayıs 2016 Cumartesi 20:05
huyların değişmiyeceğini çözümden sonra anladık galiba.
 // hursit dilaver
bu PKK ya gelince. sanmayın ki seçim olduğunda oyları azalacak. o damar var ya.. sonunda sandık başında malumu yapacak. bunlara ben 1978lerde daha apocular ,DDKO denilen zamanlardan vakıfım.ankarada çalıştığım otelin asansörcüsü,BİZ DE MEMLEKETİMİZE GİDERİZ demişti de sonra hıyarlığını anladı da kıvırttı.bu hükümet seçimden sonra ilk işi sandık yerlerinin düzenlenmesi işi olmalıydı. ama onlar 5 aydan beri para dağıtmakla meşguller.acaba kimin umurunda oldu.önce DEVLET GÜVENLİĞİ gerekli....
07 Mayıs 2016 Cumartesi 19:58
yeni idare pek çok şeyi düzenlemeli
 // hursit dilaver
artıkyönetimde değişiklikler olacağına göre, öyle PKK çadırı olan yere gitmek ve yanından geçmek yok. iki başbakan belçıkada açıklama yaparken bir tanesinin belçika kralı ilgili laf etmesine(ne dediği de belli değil) anında öteki ülke başbakanının kralı koruyan ağır bir karşılık vermesi olmayacak. ya da AB başkanının 'cumhurbaşkanını tanımıyoruz ' vari lafını yemeyecek bir irade olacak.dokunulmazlıkların cılkının çıkması,terör kanununa ilave,can dündara destek falan inşaallah olmayacak....
07 Mayıs 2016 Cumartesi 19:50
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler