YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'nın 1 numarası
Cudi'de öldürülen 9 PKK'lıdan ikisinin Suriye istihbarat servisine çalıştığı ortaya çıkınca, emniyet Suriye'deki PKK'lıları deşifre eden bir çalışma yaptı.
PKK'nın 1 numarası
31 Mart 2012 / 10:22 Güncelleme: 31 Mart 2012 / 10:33

Raporda liderliğini Sofi Nurettin'in yaptığı 222 Suriyeli'nin örgütü kontrol ettiği belirtildi.

Cudi Dağı'ndaki operasyonda öldürülen 9 PKK'lıdan ikisinin Suriye istihbarat servisi El-Muhaberat casusu çıkması gözleri Suriyeli teröristlere çevirdi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yeni hazırlattığı bir istihbarat raporuna göre PKK'nın silahlı kanadında (HPG) komutan düzeyinde 222 Suriyeli olduğu tespit edildi. Önem sırasına göre hazırlanan listenin başında "Sofi Nurettin" kod adlı Nurettin Halas El- Muhammed geliyor. Sofi Nurettin'i, "Bahoz" kod adlı Fehman Hüseyin takip ediyor. Listede takım komutanları statüsünde Suriyeli kadın teröristler de var. Cudi'deki operasyonda öldürülen iki teröristten "Refik" kod adlı teröristin El Muhaberat üyesi olarak uzun yıllar önce örgüte katıldığı ve örgütün Cudi Dağı bölgesi sorumlusu olduğu, "Sadık" kod adlı teröristin ise Botan bölgesi sorumlusu olduğu tespit edildi. İki teröristin El-Muhaberat adına PKK terör örgütüne katıldıkları ve doğrudan PKK Özel Kuvvetler Komutanı Bahoz'dan talimat aldıkları belirlendi. PKK'nın ele geçirilen arşivinden, edinilen bilgiye göre HPG'nin bütün yöneticileri Suriyeli ve bu teröristler açık kimlik, fotoğraf ve Türkiye'de yaptıkları ve talimatını verdikleri kanlı eylemleri de deşifre edildi. Rapor, Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Daire Başkanlıkları'nın fotoğraflı arşiv sisteminde de yer aldı. Bu rapora göre Suriye uyruklu PKK'lı sayısı ise 222. Ancak arşivlenememiş 1000'den fazla Suriye uyruklu PKK'lı olduğu belirtiliyor.

ETKİN KANAT HPG KONTROLLERİNDE

PKK içindeki Suriyeli teröristler arasında kadınların çokluğu da dikkat çekici. İstihbarat bilgi notunda teröristler arasında takım komutanı konumunda olan Torhildan, Zozan Kobanı, Nudem, Canda, Ayırhan, Dilbirin, Şehnaz, Elena, Faraşin, Fidan, Axin, Zaho, Hemrin, Jiyan Haseki, inarin Afrin, Leleşin, Ayten, Dilan kod adlı kadın teröristler Suriye'li PKK'lılardan sadece bazıları. PKK'nın en etkin kadanı HPG'nin kontrolünün Suriyeli PKK'lılarda olduğunu belirten rapora göre eylem karar ve hedeflerini belirleyen, bomba ve askeri eğitim verenler de yine Suriyeli teröristler.

1 numara Sofi Nurettin

Listenin bir numarası Sofi Nurettin Kod adlı Nurettin Halas El-Muhammed. Raporda Sofi Nurettin'e ait bilgiler şöyle sıralanıyor: "1990'da örgüte katılmış, 2000'e kadar Hakkâri-Yüksekova-Şemdinli'de silahlı olarak faaliyet göstermiş. 2003-2007 arasında Diyarbakır kırsalında sözde eyalet koordinatörlüğü yapmış, Diyarbakır'da gerçekleştirilen eylemlerin organize edilip uygulanmasından sorumludur. 2008'de HPG Ana Karargah Komutanı olan Dr. Bahoz'un yerine geçerek HPG Ana Karargah Komutanlığı yapmaktadır." Sofi Nurettin'in Suriye gizli servisiyle çok sık görüştüğü ve 7 yabancı dil bildiği de raporda yer alıyor.

Bahoz ikinci sırada

Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin'e ilişkin rapordaki bilgiler ise şöyle: "Uzun yıllar HPG Ana Karargah Komutanı olarak görev yaptı. Suriyeli. Suriye'de Tıp eğitim alırken örgüte katılmış. 1992'de Şırnak kırsalında sözde Cudi bölgesi sorumluluğu yapmış. 2003'te HPG Ana Karargâh komutanlığına getirilmiş. 2009'a kadar örgütün bütün askeri faaliyetlerinin en üst düzeyde sorumluluğunu yapmış, 2007'de Dağlıca, 2008'de ise Aktütün Jandarma karakolu baskınlarının talimatını veren en üst düzeydeki sorumlulardandır. SABAH

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler