YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'lılardan yemeli içmeli açlık grevi
Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde 22 PKK’lı mahkumun cezaevi şartlarını protesto etmek için başlattığı açlık grevi 34’üncü gününe ulaştı.
PKK'lılardan yemeli içmeli açlık grevi
28 Nisan 2013 / 10:32 Güncelleme: 28 Nisan 2013 / 12:29

 Aynı hücrede kalan mahkumlardan her gün birinin aç kaldığı diğerlerinin ise yemek yediği ortaya çıktı.

Daha önce Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde anadilde savunma, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın sağlık koşulları ve cezaevlerindeki koşullarını protesto etmek amacıyla açık grevinde bulunan Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi'ndeki 19'u PKK, 3’ü Devrimci Karargah davasından tutuklu 22 mahkum 25 Mart'tan bu yana açlık grevinde bulunuyor. Açlık grevinde 34’üncü gününe ulaşan mahkumlara cezaevi yönetimi tarafından B1 vitamini içeren yiyecekler verildiği öğrenildi.

Yemeli içmeli açlık grevi

Açlık grevindeki mahkumlar ilginç bir şekilde açlık grevinde bulunduğu ortaya çıktı. 2, 3 ve 4 kişilik hücrelerde kalan mahkumlardan her gün birinin dönüşümlü olarak açlık grevi yaptığı, diğerlerinin ise yemek yediği kaydedildi. Mahkumların 2 günden fazla aç kalmadığı Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde açlık grevinin günlük ve 2 günlük aralıklarla yapıldığı aktarıldı.

Başsavcı: İhtiyaçları tedarik ediliyor

Grevdekilerin her türlü ihtiyaçlarının karşılandığını kaydeden Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Fevzi Büyüktümtürk, “Hükümlü ve tutukluların her türlü ihtiyaçlarının tedarik ediliyor.” dedi.

Cezaevi revirinde sürekli kontrollerinin yapıldığı kaydedilen 22 mahkumun bu zamana kadar açlık grevinden dolayı rahatsızlanmadığı öğrenildi.

Açlık grevinde bir mahkum kilo almıştı

Daha öncede aynı cezaevinde kalan 200 mahkum 2 ay süreyle anadilde savunma, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın sağlık koşulları ve cezaevlerindeki koşullarını protesto etmek amacıyla açık grevinde bulunmuştu. Açlık grevinin son bulmasının ardından sağlık kontrolünden geçirilen bir mahkumun grev boyunca 5 kilo aldığı tespit edilmişti.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler