YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'lı teröristler 500 yıllık camiyi ateşe verdi
Sur'daki terör saldırısında Osmanlı eseri Fatihpaşa Camisi'nde yangın çıktı. İtfaiye ve polis ekipleri, teröristlerin uzun namlulu silahlarla ateş açması nedeniyle yangına müdahalede bulunamıyor.
PKK'lı teröristler 500 yıllık camiyi ateşe verdi
07 Aralık 2015 / 13:27 Güncelleme: 07 Aralık 2015 / 13:32

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, terör örgütü mensuplarına yönelik operasyonların sürdüğü, sokağa çıkma yasağı uygulanan 6 mahalleden biri olan Fatihpaşa Mahallesi'ndeki Fatihpaşa Camisi'nde (Kurşunlu Camisi) sabah saatlerinde yangın çıktı.

Teröristlerce atılan el yapımı patlayıcı nedeniyle çıktığı tahmin edilen ve kısa sürede büyüyen yangına müdahale için bölgeye gönderilen itfaiye ve polis ekiplerine örgüt mensuplarınca ateş açıldı. Teröristlerin saldırılarının sürmesi nedeniyle ekiplerin müdahalede bulunamadığı yangında, Osmanlı döneminden kalma caminin büyük oranda zarar gördüğü öğrenildi.

Teröristler, 1516-1520 yıllarında dönemin Diyarbakır Valisi Bıyıklı Mehmet Paşa tarafından yaptırılan ve kubbelerinin kurşunla kaplı olması nedeniyle "Kurşunlu" diye de anılan, Diyarbakır'daki ilk Osmanlı eseri camiye bir süre önce de uzun namlulu silahlarla ateş açmış, saldırıda caminin kapı, duvar ve camları zarar görmüştü. 

Tarihi Fatihpaşa, Arap Şeyh, Hacı Hamit ve Hasırlı camileri ile Ermeni Katolik ve Protestan kiliselerinin çevresinde teröristlerce kazılan hendeklere ve kurulan barikatlara çok sayıda patlayıcı tuzaklanmıştı.

 

AA

 // kelha amed
Bu kürtler yerinden, köyüden göç ettirildiginde ,misafirler, yeşilller siz neredeydiniz. Cami ve namaza gelince devlet doksan yıldır medreselerimizi kapatamadi, bizi camiden edemedi pkk hiç edemez...
07 Aralık 2015 23:17
NEREDE MÜSLÜMAN KÜRT HALKI
 // YEŞİL
DEVLETE BAŞKALDIRMA OLUNCA HERKESTEN ÖNCE YOLLARA DÖKÜLÜRSÜNÜZ HERKESTEN ÖNCE CAMİYE KOŞARSINIZ LAFA GELİNCE.......!!!...
07 Aralık 2015 Pazartesi 19:42
Camiye saldırı
 // Misafir
Şu olan alçakça saldırı Türkiye nin
herhangi bir yerinde olsa yer yerinden oynardı
İlk tepkiyi de bölge insanının vermesi gerekirdi
Ama Diyarbakır da olmuş .
Dikkat ederseniz hergün buna benzer olaylar oluyor bu bölgede
Diyarbakır ve bölge için normal olaylar...
07 Aralık 2015 Pazartesi 14:35
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler