YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'lı kadın 3 yaşındaki kızıyla birlikte tesli ol
PKK'lı kadın 3 yaşındaki kızıyla birlikte tesli ol
PKK'lı kadın 3 yaşındaki kızıyla birlikte tesli ol
17 Ağustos 2008 / 12:15 Güncelleme: 17 Ağustos 2008 / 00:00

Kandil’deki Şehit Harun Kampı ile Erbil yakınlarındaki Mahmur kampındaki hastanelerde doktorluk yapan S.S adlı PKK’lı, örgütten kaçarak 3 yaşındaki kızıyla birlikte teslim oldu. Emniyete telefon açıp Erbil’den İstanbul’a geleceği uçağı bildiren kadın doktor, PKK kamplarındaki hastanelerde Alman doktorların çalıştığını anlattı.


İfadesine, PKK kamplarındaki hastanelerde Alman doktorların da çalıştığını anlatan S.S, Kuzey Irak’daki bölgesel yönetimin kontrolünde bulunan Mahmur kampındaki hastanenin sorumlusu olduğunu ve Irak vatandaşlığına alınarak, kendisine ‘’Shawnam Hassan’’ adı ile pasaport verildiğini bildirdi. Bu pasaport ile İstanbul’a gelen ve TCK’daki ‘’Etkin Pişmanlık’’ maddesinden yararlanmak isteyen doktor S.S, ifadesinde ilginç bilgiler verdi. Kadın doktorun Emniyet Genel Müdürlüğü Terör Daire Başkanlığına gönderilen ifadesinde şu bilgiler yer alıyor:


NEDEN PKK’LI OLDUM 


1996’da Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdim ve İzmir’de doktor olarak çalışmaya başladım. Annem bir rahatsızlığından dolayı ameliyat olurken, doktor hatası sonucu öldü. Biz doktor aleyhine dava açtık ama sonuç alamadık. Bunun üzerine devlete kinlendim ve örgüte katılmaya karar verdim. Okuldan tanıdığım Maraş’lı Duran isimli kişi aracılığıyla 1998’de Yunanistan’a gidip örgüte katıldım. Atina’da beni Musa Anter’in yeğeni Temo kod adlı Hasan Anter karşıladı. Burada 45 gün eğitim gördüm sonra da Kuzey Irak’daki Zap kampına gönderildim. Doktor Dicle kod adını aldım.


ALMANLAR VARDI 


Zap kampında silahlı eğitim gördüm ve doktor olduğum için beni Kandil’deki Şehit Harun kampına gönderdiler. Buradaki hastanede çalışmaya başladım.  Hastanede Medya kod adlı bir Alman doktor ile Ümit Aşkın ve Osman Erdal adlı iki doktor daha vardı. Bu hastanede yaralı örgüt kadrolarını tedavi ettik. Altı yıl örgütte kaldım. Sonra fırsatını bulup kaçtım ve KDP güçlerine sığındım. Beni Mahmur kampındaki hastanenin sorumlusu yaptılar. Irak vatandaşı oldum, 4 yıl da burada kaldıktan sonra Erbil üzerinden Laveen Air Havayolları ile Türkiye’ye geldim.


ÖRGÜT İÇİ İNFAZLAR


Örgütte bulunduğum süre içinde infazlara tanık oldum. Nasır kod adlı Faruk Bozkurt örgütü eleştirdiği için Murat Karayılan’ın talimatı ile kurşuna dizildi. Ama örgütten kaçarken vurulduğu biçiminde yansıtıldı. Gulan kod adlı Filiz Yerlikaya da yönetim çizgisine uzak olduğu gerekçesiyle PJA sorumlusu Gülizar Tural’ın talimatıyla öldürüldü. Suriye’li Faruk Küçükgüney de kamptaki cezaevinde öldürüldü ve intihar ettiği öne sürüldü.   Daha sonra Engin Sincar, Suriye’li bir kadın örgüt üyesince öldürüldü. Harun Sermeze ise örgüt aleyhinde kitap yazacağı öğrenildiği için Duran Kalkan’ın talimatıyla öldürüldü. GAZETEPORT

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler