YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'dan Yüksekova Havalimanı için alçak tehdit
Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde yapılan havalimanı, Erdoğan ve Davutoğlu'nun katılacağı törenle hizmete girecek. Sabotajlar, tehditlerle havalimanının hizmete girmesini 2 yıl geciktiren PKK, açılış öncesi halkı törene katılmaması için tehdit etti.
PKK'dan Yüksekova Havalimanı için alçak tehdit
26 Mayıs 2015 / 01:00 Güncelleme: 26 Mayıs 2015 / 15:19

Bölge halkının yıllardır beklediği Yüksekova Havaalanı’nı sürekli sabote eden PKK'nın ardından alçak çağrı bu kez HDP Hakkari milletvekili adayı Abdullah Zeydan’dan geldi: Açılışa hiç kimse katılmayacak!

Beklenen gün geldi; terör saldırılarının gölgesinde tamamlanan Hakkari-Yüksekova Havalimanı bugün resmen açılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açılışını gerçekleştireceği Yüksekova Havaalanı’nın yapımını geciktiren terör zihniyeti pes etmiyor. PKK tarafından saldırılarla sabote edilen inşaat nedeniyle açılış en az 2 yıl gecikti. Ancak hükümetin kararlı tutumuyla mutlu sona ulaşıldı.

Halka yasak

İşte bunu hazmedeyen PKK ve HDP zihniyeti bu büyük projeye destek vermek bir yana hemen tehdide başladı. HDP Hakkari milletvekili adayı Abdullah Zeydan, açılış törenine vatandaşların katılmayacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın büyük önem verdiği Yüksekova Havalimanı, PKK'nın saldırılarına maruz kalmıştı. Müteahhitler tehdit edilmiş, işçiler kaçırılmış, inşaata malzeme taşıyan araçlar PKK tarafından hedef alınmıştı. Erdoğan "Tüm engellemelere rağmen hayata geçecek" demişti. 

Çözümün simgesi

Hakkari-Yüksekova'daki havalimanı Hakkari'ye 65, Yüksekova'ya 5 km mesafede. Yılda 1 milyon yolcu taşıyacak, 3 bin 200 metre pist uzunluğuna sahip havalimanının, çözümün simgesi olması planlanıyor.

Bağlantı Merkezi

Coğrafi engeller nedeniyle bölgedeki ulaşım zorluğunu da büyük ölçüde ortadan kaldıracak olan havalimanı, Hakkari'yi Batı'ya ve dünyaya bağlayacak. Ayrıca havalimanı, İran'ın 5 milyon nüfuslu Urmiye bölgesine sadece 50 km mesafede.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler