YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'dan şu şaşırtıcı açıklama geldi
PKK'dan şu şaşırtıcı açıklama geldi
PKK'dan şu şaşırtıcı açıklama geldi
28 Temmuz 2008 / 16:28 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Güngören'deki gibi "iki bomba"lı saldırı Türkiye'de ilk kez gerçekleşti. Saldırıyı henüz hiç bir örgüt üstlenmezken PKK'dan şu şaşırtıcı açıklama geldi:


İstanbul Güngören'de "iki bomba" kullanılarak gerçekleştirilen patlamaların, Türkiye'de ilk defa yapıldığı belirtilirken, bu eylem türünün daha önce İsrail'de yapılan saldırılara benzerliği dikkati çekti. Saldırıların PKK tarafından yapıldığı şüphelerine karşın, örgüt üstlenmedi.


İki bomba kullanılarak gerçekleştirilen saldırıların, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, (TSK) PKK'ya karşı son haftalarda Güneydoğu Anadolu'da ve Kuzey Irak'ta yürüttüğü etkili kara ve hava harekâtlarına misilleme amacıyla yapıldığı iddia edildi. Örgüte büyük zayiat verdiren bu harekâtlara karşın, PKK saldırıları üstlenmedi. Örgüte yakın bir kaynağın, PKK'nın Kandil Dağı'ndaki üst düzey bir yöneticisinden aktardığı bilgiye göre; örgüt saldırıyı "Bizimle ilgisi yok" diyerek reddetti. İki bomba kullanılarak meydana gelen patlamanın, PKK tarafından daha önce büyük kentlerde gerçekleştirilen bombalı saldırılarla benzerlik göstermediği de belirtildi.


İsrail'dekilere benzer


Saldırının önce bir ses bombası, ardından asıl bombanın patlatılarak gerçekleştirilmesi, İsrail'de gerçekleştirilen bombalı saldırıları anımsattı. Bu tür saldırılar daha önce, Filistinli örgütler tarafından İsrail'e, İsrail tarafından ise Filistin ve Lübnan'a karşı gerçekleştirilen eylemlerle parallellik gösterdi. Böylesi bir eylemin, profesyonelce hazırlandığı belirtilirken, saldırının El Kaide tarafından yapılmış olma ihtimalinin yanı sıra, PKK'nın TSK'nın saldırılarına misilleme amacıyla gerçekleştirdiği yeni bir eylem türü olma olasılığı üzerinde de duruldu.


PKK SALDIRIYI KABUL ETMEDİ


Terör örgütü PKK/Kongra-Gel'in sözde başkanı Zübeyir Aydar, İstanbul Güngören'de 17 kişinin ölümüne ve 153 kişinin yaralanmasına yol açan terör saldırısını kınadı. Aydar, PKK'nın olayla ilgisi olmadığını öne sürdü.


Aydar, Fırat Haber Ajansı'na (ANF) yaptığı açıklamada, İstanbul'da gerçekleştirilen saldırıyı nefretle kınadığını belirterek, olayın "Kürt özgürlük mücadelesiyle" ilintilendirilmesi gerektiğini bildirdi. Saldırının karanlık güçlerce düzenlendiğini savunan Aydar, AKP ve Ergenekon'a yönelik davaların olduğu bir dönemde bu olayın gerçekleşmesinin dikkat çekici olduğunu dile getirdi.


Aydar, şöyle konuştu: "Olay karanlık bir olaydır. Geçmişte de buna benzer bir sürü karanlık olaylar oldu. Bu saldırı bize bu tür karanlık olayları hatırlattı. Ergenekon ve AKP davaların görüldüğü bir dönemde böyle bir saldırı düşündürücüdür. Kürt özgürlük hareketinin bu olayla bir ilgilisi yoktur, PKK ile ilintilendiremezler. Böyle bir anlayışımız yoktur. Bu tür saldırılara karşıyız. Olayın karanlık güçler tarafından yapıldığını düşünüyoruz.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler