YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'dan STK'lara 'evet' tehtidi
PKK'dan STK'lara 'evet' tehtidi
24 Ağustos 2010 09:42
Diyarbakır'da referandumda 'evet' oyu vereceğini açıklayan 14 STK'ya PKK'dan tehdit.

Diyarbakır'da 14 STK'nın referandumda "evet"e destek vermesini BDP Genel Başkanı Demirtaş, "ahlaksızlık" olarak niteledi ve uyardı. Ensarioğlu ise "Sıkışınca hain ilan ediyorlar. Ağırlığımızı görecekler" yanıtını verdi

BDP'nin referandumu boykot kararının yönünü değiştirecek sivil inisiyatife, BDP üzerinden PKK tehdidi geldi. Referandumda "evet" diyeceklerini açıklayan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Galip Ensarioğlu'nun başı çektiği 14 sivil örgüte "yaptığınız ahlaksızlık" mesajı iletildi ve durumlarını gözden geçirmeleri gerektiği hatırlatıldı. Oda başkanlarının BDP desteği ile seçildiği ima edilerek, önümüzdeki dönem için uyarıda bulunuldu. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, "Siz, Diyarbakır'ı temsil etmiyorsunuz" sözlerine ise yanıt gecikmedi. Ensarioğlu, "BDP, benden olmayan bertaraf olur diyor. Sıkışınca insanları etkisizleştirmek için hain ilan ediyorlar. Ağırlığımızı görecekler. Bunun hesabını soracağız" dedi.

AHLAKSIZLIK SUÇLAMASI
Doğu ve Güneydoğu'da, sivil örgütlerden arka arkaya gelen referanduma "evet" çağrısı, PKK'yı kızdırdı. Örgütün, tepkisini ise BDP dışa vurdu. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Genel Başkan Yardımcısı Gülten Kışanak, önceki gün yaptıkları açıklamada, 14 sivil örgütün görüşünün sadece kendilerini bağladığını, Diyarbakırlıların görüşünü yansıtmadığını savundu. Demirtaş, referanduma "evet" diyen sivil örgütlere şu sözlerle yüklendi: "Bu 14 sivil toplum kuruluşunun referanduma dönük kararının Diyarbakır halkının genel görüşü ve sesiymiş gibi yansıtılması ahlaksızlıktır. Bunların Ankara'da neyin pazarlığını yaptıklarını çok iyi biliyoruz. Bunların tek derdi seçimlerde milletvekili olmaktır."

"BENDEN OLMAYAN HAİN"
Demirtaş'ın, ağır sözlerine aynı sertlikte yanıt verildi. Referandumda "evet" diyen sivil örgütlere öncülük eden Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ensarioğlu, "Eski alışkanlıkları var. Sıkıştıkları anda insanları etkisizleştirmek için hain ilan ediyorlar. BDP'nin bu tavrı 'benden olmayan bertaraf' olur yaklaşımından başka bir şey değil" diye konuştu. Ensarioğlu, şöyle devam etti: "Ben bir Diyarbakırlı olarak Diyarbakır halkını temsil etmiyorum da Elazığlı Demirtaş, Tuncelili Aysel Tuğluk, Nevşehirli Akın Birdal mı temsil ediyor. Diyarbakır milletvekilleri bile buralı değil. Referandumda bunun cevabını tek tek vereceğiz."

"TALİHSİZLİK"
Diyarbakır eski Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu ise BDP'nin üslubunu "talihsizlik" olarak niteledi ve "Kendi içimizde demokrasiyi işletmek, çoğulculuğa saygı göstermek durumundayız. Demokrasiyi kendi içinde işletmedikçe demokrasiyi yakalamaları olanaklı değil. Kürt siyasetinin temel sorunu da bu. Sayın Demirtaş, Başbakan'ın 'bitaraf olan bertaraf olur' sözünü eleştiriyor ama kendisi daha da ötesine geçiyor" dedi. SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler