YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'dan Roj TV'ye 8 milyon euro iddiası
PKK'dan Roj TV'ye 8 milyon euro iddiası
26 Mayıs 2010 09:13
Roj TV-PKK bağlantısı ile ilgili belgeleri ortaya çıkaran gazeteci, Roj TV yöneticilerinin PKK'dan 8 milyon euro'luk nakit transferi için Kandil'e gittiğini söyledi.

Danimarka'nın önde gelen gazetelerinden Berlingske Tidende'nin Roj TV ile terör örgütü PKK arasındaki bağlantıyı gösteren haberini hazırlayan Karl Erik Stougaard, NTV'ye konuştu. Stougaard'ın haberinde Danimarkalı yetkililerin Roj TV-PKK bağlantısından 1 yıldır haberdar olduğu, ancak ellerindeki kanıtları hasıraltı ettiği bildiriliyordu. Roj TV'nin eski yöneticisi Manuçehr Zonouzi'nin ifadelerine dayanan haberi hazırlayan Stougaard, Roj TV yöneticilerini PKK kamplarında gösteren fotoğrafların yayımlanmasının ardından, hükümet üzerindeki baskının arttığını söylüyor ve yeni fotoğrafların yolda olduğunu ekliyor.

Danimarkalı gazeteci, şimdi PKK ile ters düşen bir Roj TV yöneticisinin, zamanında 8 milyon euroluk bir nakit transferi için Kandil'e gittiğini şu şekilde ifade etti: "Birkaç ay önce bize fotoğrafları veren bazı kaynaklarla temas haline geçtik. Bu fotoğraflardan ilk bölümünü gazetemizde yayımladık. Bu fotoğraflar Manuçehr Zonouzi'yi Kuzey Irak'taki PKK eğitim kamplarında gösteryor. Sayın Zonouzi bu kampları ziyaret ettiği sırada, yani 2006 yılında, Roj TV'nin genel müdürüydü. 2006 yılında kendisine eşlik eden bir isim daha vardı. Bu da, ROJ TV adına çalışan Belçika'daki başka bir şirketin genel müdürü olan bir kişiydi. Şunu da söyleyebilirim ki, bu iki beyefendi kamplarda PKK'nin başındaki isimlerden Murat Karayılan'la da biraraya geldiler. Sayın Zonouzi bu toplantının nedeninin, PKK'den Roj TV'ye yapılacak en az 8 milyon Euro değerindeki bir nakit transferiyle ilgili olduğunu iddia ediyor."

YENİ BELGELER GELİYOR

Danimarkalı gazeteci, Berliner Tidende gazetesinde önümüzdeki günlerde Roj TV-PKK bağlantısını gösteren yeni fotoğraf ve belgelerin yayımlanacağını da açıkladı:

"Önümüzdeki günlerde başka fotoğraflar da yayımlamayı planlıyoruz. Size şunu söyleyebilirim ki yayımlanacak olan bu fotoğraflar Roj TV ile PKK arasındaki, yönetim düzeyindeki yakın bağlantıların altını çizecek nitelikte. Zannediyorum ki bu süreçte birtakım sürprizler de olacak. Siyasi düzeyde ne olacağını söylemek çok zor çünkü devam eden bir polis soruşturması var. Bir sonuca ne zaman ve nasıl varılacağını kestirmek şimdiden zor. Danimarkalı Bakan, soruşturmanın bu yaz aylarında, belki de 2-3 ay içerisinde tamamlanacağını umut ettiğini söylüyor. Ama bekleyelim ve görelim."

 

Çiçek: Haklılığımız ortaya çıktı

 

Danimarka'da Roj TV ile PKK arasındaki bağlantıyla ilişkin çıkan haberleri değerlendiren Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, "Türkiye'nin ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı" dedi. Çiçek, "Uzun zamandır bu kanalın terör örgütünün uzantısı olduğunu, onun propagandasını yaptığını; dolayısıyla da bu yayınların Türkiye'de akan kanda önemli ölçüde katkısının olduğuna, durdurulması gerektiğine vurgu yaptık" dedi.

Görüntülerde yer alan çocuk teröristleri de değerlendiren Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'de taş atan çocuklar diye gündeme gelen konunun arkasında da örgütün kalleşçe bir kısım uygulamaları ortaya çıkıyor. Bizim vatandaşlarımız emin olsun ki, bizim güvenlik güçlerimiz canını dişine takarak bir taraftan mücadele yürütürken; biz de bu işin dış bağlantılarını ortadan kaldırabilmek, bu gerçeği gösterebilmek için gece gündüz uğraşıyoruz."

 

Kandil'deki çocuklar

 

Danimarkalı gazeteci, PKK kamplarındaki çocuk militanların da dikkat çekilmesi gereken bir diğer konu olduğunu vurguluyor: "Fotoğraflar bizim PKK'nin çocuk askerleri olduğunu düşündüğümüz, çocuklarla yan yanayken pozlarını da gösteriyor. Ancak bizim yayımladığımız fotoğraflarda görülen çocuklar, tabii kesin bir şekilde söylemek zor ama, daha çok 14-15 ve 16 yaşlarındaki çocuklar." (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler