YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'dan kanlı hazırlık: "Hedef günde 100 eylem"
İstihbarat raporları, PKK'nın şehirlerde başkaldırı anlamına gelen 'serhildan' eylemlerine hazırlandığını ortaya çıkardı. Hedef, günde 100 eylem.
PKK'dan kanlı hazırlık: "Hedef günde 100 eylem"
01 Eylül 2013 / 10:08 Güncelleme: 01 Eylül 2013 / 10:15

Hükümetin çözüm sürecine dair adım atmadığını öne süren PKK'nın kırılma noktası olarak gündeme getirdiği 1 Eylül'ün sırrı istihbarat raporları ile ortaya çıktı. KCKEşbaşkanı Cemil Bayık, geçtiğimiz günlerde, “Hükümet adım atmazsa 1 Eylül'den itibaren silahın dışında yeni strateji izleyeceğiz” demişti. Örgütün yeni stratejisinde silahlı eylemler yok. Ancak Türkçe'de “başkaldırı” anlamına gelen “serhildan” eylemleri ile gündem belirlemeye çalışacaklar.

Örgüt, bugünden itibaren bölgede başkaldırı eylemleri yapacak. Eylemlerin startı Diyarbakır'da düzenlenecek geniş katılımlı mitingle verilecek. Günde 100 eylem yapmayı planlayan örgütün Avrupa kanadı aracılığıyla Batı'da da diplomatik atağa geçilecek. Bu ülkelerdeki görüşmelerde çözüm sürecini olumsuz yönde etkileyen tarafın PKK olmadığı, hükümetin adım atmadığı iddiası anlatılacak.

Dağdan inenler eğitiliyor

Yine istihbarat raporlarına göre; çözüm sürecinde PKK'ya yönelik operasyon gerçekleştirilmediği için örgüt şehir yapılanmasına ağırlık verdi. Bölgede toparlanmak ve taban genişletmek için faaliyet yürüten PKK, yeni dönemde karakol basma gibi eylemler düzenlemeyi planlamıyor. Çözüm süreciyle birlikte örgütün bir kısmı sınır dışına çekildi. Önemli eylemlere katılmamış kadrolar ise, şehirlere indi. Bunlar, “öz savunma birlikleri” adıyla örgütlenen şehir yapılanmasında faaliyet gösteriyor. PKK ayrıca, sözde polis teşkilatını da 'asayiş' adı altında organize ediyor. Söz konusu birimlerde görevlendirilen kişiler, maaşa bağlandı. Eğitim çalışmalarının dağdan gelen kadrolar tarafından yürütüldüğü öne sürülüyor. Sivil başkaldırı eylemleri de bu ekiplerce yönlendirilecek.

Kanlı eylemler planlanıyor

PKK, kadroları bir yandan sivil görüntü altında bölgede kaos oluşturmaya çalışırken; sürecin devamında kanlı eylemlere de hazırlanıyor. 4 canlı bomba yakın zamanda sınırdan giriş yaptı. Jemal İ., Muhittin K., Saad A. ve Abdullah A. adlı militanların yurda sızdığı bilgisi bütün güvenlik birimlerine iletildi. PKK'nın geçmişte olduğu gibi kanlı eylemleri üstlenmeyeceği, devlete mal edeceği ifade ediliyor. Böylece halkın galeyana getirilmesi hedefleniyor.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler